POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
Kanclerka kryzysu

dr Krzysztof Tokarz

/28.06.2012/ Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung  napisał, że Merkel jest kanclerką kryzysu. Okres jej rządów, zwłaszcza ostatnie 4 lata, to czas wyjątkowy, okres wstrząsów gospodarczych w całej Europie. Merkel długo nie mogła odnaleźć się w tej sytuacji, nie potrafiła się z nikim dogadać. W końcu znalazła sposób. Odkryła dwa słowa klucze: "ratować" i "oszczędzać".
Na krótko przed spotkaniem G20 Merkel wcale nie jest spokojna. Wie, że po wyborach w Grecji nadal panuje nerwowa sytuacja. Ponadto spodziewa się zrzędzenia USA, że Niemcy robią zbyt mało, by kryzys w Europie skutecznie zwalczyć.  Na spotkaniu z 26 szefami krajów UE wcale nie będzie miała lepiej. Wszyscy mają wysokie oczekiwania, nie tylko wobec Merkel, ale i pozostałych przywódców europejskich. A wygląda na to, że ci nie będą w stanie ich spełnić. Nerwowa atmosfera udziela się nawet szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Cytowana przez FAZ Christine Lagarde uważa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy rozstrzygnie się przyszłość Euro. A to nie jest zbyt uspokajająca dla Angeli Merkel wiadomość. "To nie tak miało być, nie tak!", myśli pewnie teraz kanclerka kryzysu.
Od 2008 roku, od kiedy upadł Lehman Bank i rozgorzał kryzys, wiele się zmieniło. Merkel rządziła w tym czasie w dość trudnym i zmiennym otoczeniu. Wystarczy spojrzeć na Niemcy. Tam też wiele się w tym czasie zmieniło. Zmieniali się na przykład przewodniczący partii lewicy, w międzyczasie padła wielka koalicja. Nie wspominając o tym, że gospodarki innych krajów europejskich zaczęły się dławić, a wszystkie oczy skierowały się na Berlin. Jak słusznie zauważa komentator niemieckiego dziennika, w pierwsze fazie po wybuchu kryzysu Merkel była bierna. Nie potrafiła się znaleźć, sprawiała wrażenie bezradnej i nie posiadającej wizji, co dalej ma robić.

reklama

Sytuacja z 2008 roku wyraźnie kopiuje się teraz w 2012. Merkel reaguje bardzo podobnie i, jak donosi FAZ, ciągle uchodzi za "Madam No".  Ale w 2012 Merkel ma zupełnie inne zewnętrzne otoczenie niż to było jeszcze 4 lata wcześniej. Przede wszystkim zmienił się prezydent Francji. Jej wierny sojusznik Sarkozy poległ, a nowy francuski przywódca wyraźnie nie widzi w Merkel zbawczyni Europy. Już nie raz dawał publicznie sygnał, że nie jest entuzjastą jedynej słusznej wizji kanclerz Merkel - ciągłego zaciskania pasa i duszenia gospodarek. Oczywiście, wszystkich poza niemiecką, bo ta akurat w kryzysie rozwija się świetnie.
Merkel ma też coraz większą opozycje u siebie. Nie ma co wspominać nawet o SPD czy Zielonych, ale o członkach jej własnego ugrupowania. Nawet w szeregach CDU zaczyna panować coraz większe zniecierpliwienie jej pomysłem - a raczej brakiem pomysłu - na wyjścia z sytuacji. FAZ pisze, że jeden z jej ministrów - członek CDU, jak Merkel - oskarżał ją publicznie, że Niemcy nie biorą udziału w wyścigu po miliardy euro.  I bynajmniej nie jest to najcięższy zarzut stawiany kanclerce kryzysu.
Nawet Helmut Kohl dołączył do krytyków sposobu rządzenia przez Merkel w czasie kryzysu w Europie. Powiedział, że nie rozumie jej polityki. Stary kanclerz jasno wyraził swoją dezaprobatę poczynań jego dawnej pupilki w tych trudnych przecież czasach. Merkel, pomimo zmieniających się warunków, ciągle powtarzała swoją politykę. Niemiecka pozycja była dość jednoznaczna - oszczędzamy. Pomimo że kolejne kraje strefy euro wyciągały rękę po pomoc z Unii, Merkel jakby nie chciała tego zauważyć. Niemieckim priorytetem stało się jedynie forsowanie ograniczeń zadłużenia krajów strefy euro. Tak Merkel zmieniła się z "Madam No" na "Żelazną Lady". Na arenie międzynarodowej była co najmniej tak twarda  jak niegdyś Margaret Thatcher przeprowadzając bolesne reformy w Wielkiej Brytanii. Ale Angela Merkel o wiele lepiej wykorzystała swój image na potrzeby polityki wewnętrznej. Im większe były utyskiwania i  ataki na jej politykę płynące z Europy, tym więcej zyskiwała sympatii w Niemczech. Jej rodacy czuli się tak, jakby Merkel własną piersią broniła ich pieniędzy przed "obcymi", ciągle wyciągającymi ręce po niemieckie pieniądze. Merkel zatem uchodzi w oczach części swoich rodaków za strażniczkę niemieckich pieniędzy. Jednak już o wiele mniej osób zadaje sobie pytanie, czy może inna polityka Berlina byłaby korzystniejsza dla niemieckiej gospodarki? Jest mało prawdopodobne, by Angela Merkel mocniej zbliżyła się z nowym przywódcą Francji w podejściu do zwalczania kryzysu. Raczej będzie umacniała w Niemczech swój autorytet jako "strażniczki" niemieckich pieniędzy.  I nic nie wskazuje na to, że dorzuci do swojego słownika inne słowa niż te, które dotychczas zna najlepiej "oszczędzać", "wprowadzić ograniczenia" w możliwościach zadłużania krajów".
Merkel dotychczas nie dawała powodów, by sądzić, że zmieni swój sposób myślenia o Europie, o kryzysie. Brakowało kreatywności, nowych idei i przede wszystkim innego spojrzenia na to, co dzieje się w Europie. Kanclerka kryzysu na razie skupiła się na straszeniu Greków wyrzuceniem ich za burtę. Ci, widać trochę się nawet wystraszyli i stworzyli nowy rząd.  Ale to raczej nie wystarczy, by zagasić tlący się pożar. Kolejne kraje - w tym Hiszpania - sygnalizują, że znajdą się wkrótce w równie trudnym położeniu. Czy ich, Irlandczyków czy Portugalczyków Merkel też postraszy wyrzuceniem ze strefy euro? Jak ich wszystkich  wreszcie wyrzuci, to zostaną chyba sami Niemcy. Tylko czy wtedy Berlinowi potrzebne będzie euro? Może wtedy wystarczy stara dobra marka?
Fot. Źródło: strona internetowa Angeli Merkel http://www.angela-merkel.de/page/128_60.htm