Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Ale teraz nagle  Ministerstwo Obrony  ostrzega przed ryzykiem związanym z biznesem. W tajnym projekcie uchwały dla komisji budżetowej minister Christine Lambrecht poinformowała, że nie jest jasne, czy Bundeswehra upora się z przystosowaniem lotniska w Büchel dla samolotów F-35 do 2026 roku. „Dlatego nie można wykluczyć opóźnień i dodatkowych kosztów przed rozpoczęciem operacji lotniczych”. Ponadto ministerstwo kierowane przez Lambrecht nie chce zagwarantować, że F-35 będzie mógł być używany w Niemczech zgodnie z planem.  Zdaniem ministerstwa istnieje ryzyko, że zgoda na operacje lotnicze może nie zostać wydana w odpowiednim czasie. „Operacje lotnicze można było wtedy rozpocząć tylko z ograniczeniami” – piszą urzędnicy na których powołuje się Bild. Posłowie są całą tą sytuacją oburzeni, w poniedziałek (5 grudnia)  ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie.

Ale chwiejąca się umowa z myśliwcem to nie jedyne „bankructwo: polityki Lambrecht.

Po tym, jak dwie źle nakierowane ukraińskie rakiety uderzyły we wschodnią Polskę, niemiecki rząd chciał pomóc sąsiedniemu krajowi. Minister obrony Christine Lambrecht otrzymała zlecenie zaoferowania Warszawie rozmieszczenia niemieckich systemów przeciwlotniczych Patriot.

Rezultatem była gwałtowna kłótnia z sojusznikiem z NATO. Ponieważ Lambrecht złamała poufność negocjacji dla odrobiny autopromocji. To paskudny faul ze strony minister Lambrecht uważa nie tylko Bild, ale też wysocy rangą przedstawiciele Bundeswehry. Rekonstruując wydarzenia sprzed trzech tygodni, autorka informuje, że niemieckie ministerstwo obrony przedstawiło 17 listopada stronie polskiej pomysł z rozmieszczeniem Patriotów. Resort poinformował o tym współpracowników Lambrecht i zaznaczył, że należy poinformować samą minister.

18 listopada zareagował polski MON. Przedstawiciel polskiego MONu poprosił o zachowanie poufności rozmów i samej propozycji  Z kolei rzecznik niemieckiego MON i równocześnie szef kierownictwa sztabu, przekazał polską sugestię wszystkim zaufanym współpracownikom pani minister. "Bild am Sonntag" napisał, że wola autoreklamy była dla Lambrecht najwidoczniej ważniejsza od prośby o poufne potraktowanie sprawy, bo ta wyjawiła ofertę ws. Patriotów w wywiadzie dla 'Rheinische Post. Wojskowy z niemieckiego ministerstwa obrony powiedział "BamS": - To było nieprofesjonalne. Nie wolno w ten sposób traktować sojuszników z NATO. To szkodzi i Niemcom, i Bundeswehrze. 

„Zaskoczony minister obrony Polski Mariusz Błaszczak (53 l.) początkowo pozytywnie zareagował na Twitterze. Po rozmowie z Lambrecht w poniedziałek po południu nastrój się zmienił. W środę wieczorem stwierdził, że Niemcy powinny preferować rozmieszczenie baterii Patriotów na zachodniej Ukrainie” - pisał Bild.

Bild pisał o dwóch „plajtach” niemieckiej minister obrony.  Obie wpadki, tj. ta umową z USA i Patriotami dla Polski,  niemieckiej minister na pewno dobrego świadectwa nie wystawiają.
Źródło: https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/geheimplan-verraten-jet-deal-wackelt-doppel-pleite-fuer-lambrecht-82142034.bild.html, https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-niemcy-media-minister-obrony-wygadala-sie-w-sprawie-patrioto,nId,6452269#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome,


Podwójny „faul” niemieckiej minister obrony. Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą i poważnie zagroziła umowie z USA na 10 miliardów euro

(05.12.2022) Polska wezwała Berlin do utrzymania oferty przekazania baterii Patriot w tajemnicy, jednak niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą - przekazały niemieckie media. To "podły faul" pani minister - pisze "Bild am Sonntag". Gazeta  opublikowała artykuł  pt. „Podwójne bankructwo Lambrecht. Bo zachowanie z Polską jest nie jedyną poważną wpadką.  Jej postawa zagraża innej ważnej sprawie, a mianowicie umowie z USA o zakupie najnowszych myśliwców. Umowa na 10 miliardów myśliwców jest teraz niepewna. A to prestiżowy projekt dla Bundeswehry: Niemcy chcą kupić od USA najnowocześniejszy na świecie samolot bojowy F-35. 14 grudnia komisja budżetowa ma zatwierdzić zakup – 9,99 mld euro za 35 bombowców Stealth wraz z uzbrojeniem. Pierwsze osiem samolotów ma zostać dostarczonych w 2026 roku. F-35 miałby zostać między innymi użyte, jeśli dojdzie do najgorszego (atak nuklearny), to niemieckie siły powietrzne użyją tych odrzutowców do zrzucenia amerykańskich bomb atomowych przechowywanych w Eifel.

POLITYKA

reklama
reklama