Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Polsko-Niemiecki stół

/20.06.2019/ Po czteroletniej przerwie w Berlinie miało miejsce spotkania polsko-niemieckiego okrągłego stołu. Brali w nim udział w nim reprezentanci obu rządów oraz przedstawiciele Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.
Kolejny okrągły stół odbędzie się w listopadzie. Ale czy organizacja czegoś takiego ma jakiś sens?Czy to tylko polityczny teatr, aby politycy i działacze mogli się wykazać?
Do tego czasu władze niemieckie mają omówić sporne sprawy z Polonią, a władze polskie mają przeprowadzić podobne konsultacje z przedstawicielami mniejszości niemieckiej.
Po spotkaniu w Berlinie były mieszane opinie. Jedni mówili, że panowała dobra atmosfera inni z kolei twierdzili, że było źle przygotowane.
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiadał podczas wcześniejszej wizyty w Berlinie, że tematem rozmów będą kwestie nauczania języka polskiego w Niemczech oraz języka niemieckiego w Polsce, przyszłość Domu Polskiego w Bochum oraz sprawy historyczne, szczególnie upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Niemczech.
reklama
Oprócz Szynkowskiego vel Sęka w spotkaniu ze strony polskiej uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, a ze strony niemieckiej wiceminister spraw wewnętrznych Stephan Mayer i pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wysiedleńców Bernd Fabritius.
Z kolei Polonię reprezentowały Związek Polaków w Niemczech "Rodło", Polska Macierz Szkolna, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech oraz Kongres Polonii Niemieckiej. Te cztery organizacje utworzyły nową platformę - Porozumienie Organizacji Polskich.
Powołany w 2010 r. polsko-niemiecki okrągły stół zajmuje się wspieraniem obywateli niemieckich polskiego pochodzenia oraz Polaków w Niemczech, a także mniejszości niemieckiej w Polsce w zachowaniu i podtrzymywaniu ich tożsamości kulturowej. Jeden z pragnących zachować anonimowość członków Polonii w Niemczech powiedział, że to spotkania oficjeli, dotychczas Polakom mieszkającym za Odrą nie przyniosły zbyt wielkiego pożytku. Dodał, że od 1991 roku do teraz - nie udało się nawet wyrównać szans mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech. Zadał też pytanie o sens organizowania kolejnych okrągłych stołów, które poza blichtrem dla oficjeli niezbyt wiele dobrego wniosły do życia Polaków w Niemczech. Niemcy dalej odmawiają przyznania Polakom statusu mniejszości. Ten statut odebrał Polakom Adolf Hitler, a demokratyczne Niemcy nie chcą tej szkody naprawić – zakończył swoją wypowiedź Polak od wielu lat mieszkający w Niemczech.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.