ISSN 2299-
www.komentatoreuropa.pl
Za nią kryły się nierozwiązane problemy i różnice w interesach dwóch państw dominujących
w UE. Obecna sytuacja, w której Niemcy zdominowały władze Komisji Europejskiej i
władze UE -
O głębokim rozdźwięku między obu krajami świadczy obecnie fakt, że przełożyły one tegoroczne wspólne posiedzenie Rady Ministrów na co najmniej początek przyszłego roku.
Jednak aby zatuszować prawdziwy stan relacji zaplanowano nawet wizytę Schulza u prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Odkąd te szczyty powołano po raz pierwszy w 1963 roku i zostały wpisane do traktatu, nigdy żadnego z nich nie odwołano. Zwłaszcza po wypchnięciu Wielkiej Brytanii, te spotkania służyły ugruntowaniu dominacji Belina i Paryża w UE. Ani Berlin ani Paryż nie byli na tyle mocni, by samodzielnie zapewnić sobie rządy w Europie Ale odkąd Niemcy zdominowały władze UE i odsunęły Francję na boczne tory – trudniej jest o konsensus między Niemcami i Francją. Ale jeśli Francja i Niemcy znów się dogadają ponad głowami innych, to pozostałe kraje członkowskie muszą się nastawić na tzw. rozwiązania kompromisowe.
Tyle, że teraz obie strony wolą działać w pojedynkę. Zwłaszcza Berlin, który nie licząc się z nikim w UE zatwierdził niedawno pakiet pomocowy o wartości 200 miliardów euro na rzecz walki z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej. Wcześniej nawet nie raczył poinformować o tym swojego francuskiego partnera. Nie jest tajemnicą, że to co robi Scholz Paryżowi się nie podoba i to delikatnie mówiąc. Ten zastrzyk gotówki państwa niemieckiego dla niemieckich firm mocno zakłóci funkcjonowanie rynku europejskiego. Mocno uderzy również we francuskie firmy. Ale Niemcy Scholza czują się najwyraźniej tak mocne, że nie liczą się z Francją. Ale to jeszcze nie wszystko. Niemcy podpisały z wieloma państwami, ale nie z Francją, nowy projekt wspólnej tarczy powietrznej, tzw. European Sky Shield.
Kolejny poważny zgrzyt to spór o gazociąg z Hiszpanii, do Niemiec-
Oczywiście fasadowa przyjaźń niemiecko-
Źródło: Interia.pl, Deutsche Welle,
Komentarz: Relacje na linii Berlin – Paryż, nie aż takie sielankowe. Niemcy i Francja
po raz pierwszy od niemal 60 lat przeniosły termin wspólnego posiedzenia francusko-
(26.10.2022)Niemcy i Francja po raz pierwszy od niemal 60 lat przeniosły termin wspólnego
posiedzenia francusko-
Niektórzy
komentatorzy niemieckich gazet już kilka lat temu zastanawiali się czy Berlin oby
na pewno wygrał walkę o władzę w UE z Francją, po tym jak Wielka Brytania została
„wypchnięta”. Kryzys w relacjach niemecko-
POLITYKA