Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Polscy projektanci - wzornictwo bez kompleksów
/07.01.2019/Czy polski design jest znany na świecie? Na popularność na miarę włoskiego lub duńskiego wzornictwa trzeba jeszcze poczekać, ale coraz więcej projektantów znad Wisły już święci triumfy za granicą.
Chyba najczęściej wspominanym sukcesem polskiego wzornictwa jest historia Romana Modzelewskiego i jego fotela, który spodobał się Le Corbusierowi. Ta opowiadana jak Polska długa i szeroka historia o karierze złamanej przez PRLowskie władze podkreśla, że już w latach 50-tych mieliśmy zdolnych projektantów, ale ci nie mieli szans zaistnieć w międzynarodowej świadomości, jak na przykład ich koledzy ze Skandynawii lub USA, gdzie w tym czasie kwitła kariera między innymi państwa Eamesów. Niemniej, teraz sytuacja wygląda całkowicie inaczej i polskie nazwiska coraz częściej można znaleźć na targach, festiwalach i wśród laureatów najważniejszych nagród wzorniczych na całym świecie, na przykład Red Dot, nazywanego „Oscarem designu”.
Przypomnijmy więc kilku współczesnych projektantów, dzięki którym polskie wzornictwo zaistniało w świadomości międzynarodowej, a sama Polska kojarzy się z czymś więcej niż Chopinem i papieżem.
Tomek Rygalik jest projektantem znanym już nie tylko przez tak zwaną branżę, ale i przez przeciętnego odbiorcę. Jego meble bowiem są od dekady obecne w wielu polskich domach, zaś on sam – w powszechnych mediach, propagując wiedzę o wzornictwie. Tomasz Rygalik zresztą pracuje jako pedagog stojący na czele pracowni projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. Ponadto wraz z żoną (Gosią Rygalik)
reklama


prowadzi własne studio, jednocześnie współpracując z najbardziej znanymi światowymi markami. Zabłysnął (dosłownie, bo dzięki swojej lampie „Genotyp”), gdy w roku 2011 Polska objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej, a on został jego naczelnym architektem, zajmując się oprawą prezydencji oraz prezentacją rodzimego designu.
Kolejną niekwestionowaną gwiazdą polskiego designu jest Oskar Zięta, którego kultowy stołek „Plopp” trafił do podręczników i muzeów designu oraz kanonu wzornictwa. Stołek i inne części kolekcji wykonane są w autorskiej technologii projektanta – FiDU - która podbiła również inne branże, nie tylko meblarską. FiDU to „nadmuchiwana” stal, czyli powietrze wpompowywane między dwie stalowe warstwy, co powoduje, że obiekt wygląda jak balonik. Każdy obiekt ma inne zagięcia, każdy jest niepowtarzalny. Kolejną technologią Oskara Zięty jest 3+, czyli obiekty powstałe z lekkich, ażurowych, dowolnie łączonych blach. Projektant studiował, a teraz sam naucza na Politechnice Federalnej w Zurychu, gdzie nowe technologie stanowią centrum zainteresowania. Jego prace można podziwiać między innymi w Paryżu i Nowym Jorku, ale też w bardzo prestiżowej mediolańskiej galerii Spazio Rossana Orlandi, która jest mekką znawców designu z całego świata.
Robert Majkut to designer i projektant wnętrz oraz biznesu. Zdobywca wielu nagród, wykładowca i felietonista. Od ponad dwóch dekad stoi na czele własnej pracowni, skupiającej projektantów i architektów. Sam jest jednym z najwybitniejszych w Polsce specjalistów od wnętrz komercyjnych, ale świat zakochał się w jego… fortepianie. Whaletone to projekt wyjątkowy, zamawiany przez koneserów na kilku kontynentach. Instrument łączy klasyczną bryłę fortepianu z bardzo nowoczesnym, organicznym designem, jest inspirowany pięknymi i majestatycznymi kształtami morskich ssaków, a szczególnie – orki. Whaletone jest absolutnie unikatowy w formie i profesjonalny w dźwięku, dlatego rozbrzmiewa od Hongkong po Stany Zjednoczone.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.