Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Chadek Ursu wygrał wybory w Goerlitz
/17.06.2019/ Octavian Ursu, kandydat CDU na burmistrza Goerlitz wygrał drugą turę wyborów wyraźnie wyprzedzając kontrahenta z AfD.
Kandydat Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Octavian Ursu uzyskał 55,2 proc. głosów, Sebastian Wippel z Alternatywy dla Niemiec (AfD) 44,8 proc. Tym samym rozwiały się nadzieje AfD, że po raz pierwszy w Niemczech  funkcję burmistrza obejmie polityk z jej szeregów. Głównie z tego powodu wybory w saksońskim Goerlitz , leżącym tuż przy granicy Niemiec i Polski, obserwowane były z ogromną uwagą w całych Niemczech i na świecie.
W pierwszej turze wyborów górą był jeszcze Wippel
37-letni Sebastian Wippel, urodzony w Goerlitz komisarz policji, w pierwszej turze wyborów w maju uzyskał jeszcze 36 proc. głosów. Urodzonego w Bukareszcie, żyjącego od 1990 r. w Niemczech muzyka, 51-letniego Octaviana Ursu poparło wówczas blisko 30 proc. wyborców. Ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył większości bezwzględnej, konieczna była druga tura głosowania.
reklamaTym razem startowali tylko Wippel i Ursu. Kandydaci Zielonych i Lewicy zrezygnowali z drugiej tury wyborów i poparli kandydata CDU. Frekwencja wyborcza wyniosła 56 proc., 2,6 punktów procentowych mniej niż w pierwszej turze 26 maja.
Zbliżyć się do innych
– Cieszę się – powiedział Ursu niemieckiej agencji prasowej DPA po ogłoszeniu wyników wyborów. – Teraz chodzi o to, by zbliżyć się do innych, tych, którzy mnie nie wybrali – dodał.
Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) ostrzegał przed wyborami w Goerlitz przez zwycięstwem AfD. Jak powiedział w wywiadzie prasowym „wiele osób nie docenia radykalizmu AfD”. Sam Kretschmer utracił w swoim rodzinnym Goerlitz w wyborach do Bundestagu w 2017 r. swój mandat na rzecz polityka AfD.
1 września w Saksonii odbędą się wybory do krajowego parlamentu. Premier Kretschmer niezmiennie wyklucza w Saksonii koalicję z AfD.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.