Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
FAZ: Europa Wschodnia jest rajem podatkowym dla przedsiębiorstw
/24.01.2019/ Podatki dla przedsiębiorstw i inne finansowe obciążenia są w krajach Europy Wschodniej znacznie niższe niż w zachodniej części UE. Pomimo, a może właśnie dzięki temu finanse tych krajów są w dobrym stanie.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” powołuje się na dane niemieckiego instytutu badawczego Mannheimer Zentrum fuer Europaeische Wirtschaftsforschung (ZEW). Wynika z nich, że najniższe rzeczywiste obciążenie podatkowe dla firm jest w Bułgarii – 9 proc. Kolejne miejsca zajmują Węgry, Cypr i Litwa. Osiem z 10 krajów UE zasługujących na miano „raju podatkowego” znajduje się w Europie Wschodniej.
reklama
Pomimo niskich podatków finanse „nowych” krajów Unii są w dobrym stanie. Wszystkie spełniają kryterium z Maastricht zakazujące deficytu budżetowego większego niż 3 proc. PKB. Większość z tych krajów jest też mniej zadłużona niż ich zachodnioeuropejscy partnerzy. W ośmiu z 11 krajów tego regionu kwota zadłużenia jest niższa niż dopuszczalne 60 proc. Ani cała Unia, ani strefa euro nie mogą się pochwalić takim wynikiem – zauważa „FAZ”.
Niskie podatki przyciągają inwestorów
Nie pomimo, lecz właśnie dzięki niskim podatkom wschodni Europejczycy znajdują się w dobrej sytuacji – mówi główny ekonomista austriackiego zrzeszenia przedsiębiorców Christian Helmenstein. Niskie stawki przyciągają coraz więcej zagranicznych inwestorów, przez co gospodarka wzrasta, a to prowadzi do większych wpływów z podatków. Wzrost gospodarczy w Europie Wschodniej jest dwukrotnie szybszy niż na Zachodzie.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Opowiem o Edwinie Rennie...pdf