Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Syrenę ustawiono na środku basenu na cokole z piaskowca. W 1928 basen i wodotrysk rozebrano, a posąg Syreny umieszczono w magazynie Wydziału Technicznego Zarządu Miejskiego. Stamtąd w 1929 przeniesiono go na teren Klubu Sportowego Pracowników Miejskich „Syrena”. Posąg został ustawiony na cokole wykonanym z piaskowca z rozebranego soboru św. Aleksandra Newskiego. Podczas okupacji niemieckiej żaden z dwóch warszawskich pomników Syreny nie znalazł się na liście monumentów przeznaczonych do rozbiórki. Nie zostały one również zniszczone po upadku powstania warszawskiego. Monument został jednak uszkodzony podczas walk.

Po wojnie posąg poddano renowacji. Uzupełniono oderwany miecz, lewą rękę i tarczę oraz załatano ponad 50 przestrzeleń. W celu wzmocnienia cynkowej powierzchni rzeźby pokryto ją warstwą fosforobrązu. W 1951 posąg  ustawiono w Centralnym Parku Kultury. W styczniu 1969 Syrenie oderwano miecz i uszkodzono fakturę posągu. Uszkodzenie pomnika miało wpływ na decyzję o jego przeniesieniu z powrotem na Stare  Miasto. W lipcu 1972 odrestaurowany posąg został ustawiony na skarpie Wieży Marszałkowskiej, w północnym narożniku wewnętrznego obwodu murów obronnych. Tam również był niszczony przez wandali. Syrenie ponownie odłamano miecz. Później pomnik był jeszcze kilkakrotnie uszkadzany. W latach 1985–1986 rzeźbę poddano zabiegom konserwatorskim, m.in. została ona pokryta powłoką z brązu. Ponieważ pomnik był w dalszym ciągu dewastowany, postanowiono przenieść go na pierwotne miejsce na Rynku Starego Miasta. W 1997 i 1998 rozpisano dwa konkursy na cokół Syreny w nowej lokalizacji. #Rzeźbę  ustawiono na granitowym cokole w okrągłym basenie. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w 1999 roku. Z kolei W maju 2008 posąg zastąpiono kopią, a oryginalną rzeźbę autorstwa Konstantego Hegla przeniesiono do obecnego Muzeum Warszawy.źródło: Wikipedia


CZYTAJ TAKŻE:

Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie

Pomnik Syreny w Warszawie

(29.10.2022)Pomnik Syreny  to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników, nie tylko w Warszawie, lecz w całym kraju. Pomnik powstał w związku z budową w latach 1851–1855 pierwszego nowoczesnego wodociągu w Warszawie. Cynkowa rzeźba została zaprojektowana przez Konstantego Hegla została odlana w warszawskim zakładzie Karola Juliusza Mintera. Prawie dwumetrowa postać miała harmonijne kształty i klasyczne rysy twarzy. Aczkolwiek estetyka rzeźby była jednak również krytykowana.7 sierpnia 1855 Syrena znajdowała się już na Rynku Starego Miasta. Rzeźbę umieszczono na sztucznych złomach skalnych pośrodku basenu z wodotryskiem w centralnym punkcie staromiejskiego targowiska. Po jego likwidacji i przeniesieniu w 1913 straganów, wodotryskowi nadano formę ośmiobocznego basenu z betonu otoczonego 26 kamiennymi słupkami połączonymi żelaznymi łańcuchami.

ZABYTKI

reklama
reklama