Powrót

GOSPODARKA

Według Niemców głównymi winowajcami kłopotów ich gospodarki są Ukraina i Chiny. Wzrost gospodarczy w Niemczech zmniejszył się aż o 2,5 punktu procentowego.


Wzrost gospodarczy w Niemczech zmniejszył się aż o 2,5 punktu procentowego lub 100 miliardów euro w 2022 roku i o podobną kwotę w 2023 roku - stwierdził prezes Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW)cytowany przez "Rheinische Post". Bezpośrednie koszty wojny w Ukrainie dla Niemiec wynikają z wysokich cen energii – to jest główną podstawą pretensji. Ale dostało się od Niemców również Chińczykom. Eksperci szacują, że wysokie koszty energii kosztowały niemiecką gospodarkę przynajmniej 100 mld euro już w 2022 roku, gdy ceny wzrosły, a Europa musiała budować nowy portfel zamówień unikając gazu z Rosji. Co najmniej 200 mld euro strat zanotowała niemiecka gospodarka z powodu wojny w Ukrainie. Tak przynajmniej szacują nienieccy eksperci.  Wprawdzie w dyskusji o stratach Berlina przebijają się głosy, że  kontrowersyjne może się wydawać szacowanie gospodarczych szkód w czasie, gdy w Ukrainie giną cywile, ale te mają o wiele mniejsze znaczenie, niż dobro niemieckiej gospodarki.



Publikacja: 22.02.2024

Niemcy szacują, że agresja Rosji w znaczącym stopniu przyczyniła się do wykolejenia  ich gospodarki. "Koszty gospodarcze dla Niemiec po dwóch latach wojny w Ukrainie prawdopodobnie znacznie przekroczą 200 miliardów euro" -pisał prorządowy niemiecki portal "Deutsche Welle. Powoływał się na słowa prezesa Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW), jakie wypowiedział w rozmowie z jedną z niemieckich gazet. Bezpośrednie koszty wojny w Ukrainie dla Niemiec wynikają z wysokich cen energii.  "W szczególności wysokie koszty energii zmniejszyły wzrost gospodarczy w Niemczech o 2,5 punktu procentowego lub 100 miliardów euro w 2022 roku i o podobną kwotę w 2023 roku" - stwierdził cytowany przez "Rheinische Post" szef DIW. Niemieccy eksperci skarżą się ponadto na to, że w gospodarkę mocno uderzają też pośrednie koszty związane z wojną w Ukrainie. Ale nie tylko Ukraina jest oskarżana o straty i kłopoty gospodarcze Niemiec,  z  jakimi się to państwo obecnie mierzy.

Dodatkowe koszty miałyby wynikać z eskalacji konfliktów geopolitycznych. Tu placem pokazali na  Chiny. Berlin uważa, że to przez Chińczyków  mocno ucierpiały w niemieckie firmy eksportowe. Tak więc, głównymi winowajcami kłopotów gospodarki naszego zachodniego sąsiada - przynajmniej według niemieckich ekspertów - są Ukraina i Chiny. Słowem komentarza warto dodać, że całą pewnością nie tylko zewnętrzne czynniki sprawiły, że niemiecka gospodarka wyraźnie ma kłopoty Zrzucanie winy na inne państwa nie może przyćmić wieli złych decyzji gospodarczych podejmowanych  przez niemiecki rząd. Jednak łatwiej obciążać za niepowodzenia świat zewnętrzny, bo to pozwala zdjąć z siebie odium winy i odpowiedzialność.




Źródło: Deutsche Welle, Rheinische Post,  https://biznes.interia.pl


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama