Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Grób nieznanego żołnierza w Warszawie, na placu Marsz. Józefa Piłsudskiego – jedno z najbardziej znanych miejsc. Na pomysł upamiętnienia poległych za ojczyznę bezimiennych bohaterów wpadł Francuz Fryderyk Simon. 11 listopada 1920 roku szczątki żołnierzy walczących w pierwszej wojnie światowej spoczęły pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Podobna uroczystość odbyła się tego samego dnia w Londynie. Nie trzeba było długo czekać, aby  w ślady Francuzów i Anglików poszły inne kraje. W odrodzonej Polsce, ze względu na walki z bolszewikami, bezimienni nasi bohaterowie musieli czekać dłużej na swoje upamiętnienie. 2 grudnia 1924 roku, gdy u stóp pomnika księcia Józefa Poniatowskiego na Placu Saskim ktoś położył w nocy tablicę z napisem "Nieznanemu żołnierzowi poległemu za ojczyznę". Potem  w tym miejscu pojawił się płonący znicz. To właśnie po tych wydarzeniach zawiązał się komitet dążący do upamiętnienia polskich bohaterów. O patronat poproszono prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.  24 stycznia 1925 roku Rada Ministrów przychyliła się do tej inicjatywy budowy mauzoleum. Na jego miejsce wyznaczono arkady Pałacu Saskiego. Nie było no przypadkowe, bo wówczas właśnie tutaj mieściła się wówczas siedziba Sztabu Generalnego oraz inne instytucje wojskowe. Tak więc budowa pomnika, w takim miejscu była jak najbardziej słuszna.  Twórcą grobu był artysta-rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski.

W dniu 2 listopada 1925 roku odbyła się uroczystość złożenia prochów w Grobie Nieznanego Żołnierza. Pole bitwy, z którego ekshumowano zwłoki, wskazano drogą losowania spośród piętnastu zaproponowanych przez władze wojskowe. Ostatecznie pod koniec października przeniesiono zwłoki niezidentyfikowanego żołnierza z Cmentarza Obrońców Lwowa. Obok trumny umieszczono urny z ziemią z innych pobojowisk oraz zapalono tzw. wieczny znicz.  W czasie Powstania Warszawskiego Pałac Saski został przez Niemców zburzony, a jedyną jego częścią, która ocalała, był Grób z fragmentem kolumnady. Po wojnie ponownie zapalono znicz oraz umieszczono urny z ziemią z 24 pól bitewnych. Obecnie stanowi trójarkadowy fragment ocalałej kolumnady Pałacu Saskiego. W latach 1990–1991 wystrój grobu częściowo zmieniono. Tu również płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W święta państwowe odbywa się jej uroczysta zmiana z udziałem najwyższych władz państwa. Grób jest też chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów  z Polski i zagranicy.
źródło: Wikipedia, https://muzhp.pl/pl/e/71/stworzenie-grobu-nieznanego-zolnierza-w-warszawie,


Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

(15.11.2022)Niedawno obchodziliśmy 123 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Zawdzięczamy im między innymi ludziom, którzy mają swój symboliczny grób w Warszawie. Ale nie tylko ojcom naszego wyzwolenia spod jarzma okupacji jest on poświęcony. Również późniejszym Polakom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Rzecząpospolitą. W wojnie polsko-bolszewickiej, tym, którzy ginęli za polski Lwów, i tym którzy oddali życie za walkę z Hitlerem i Stalinem.

ZABYTKI

reklama
reklama