Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Były minister Radosław Sikorski opublikował we wtorek na Twitterze zdjęcie z miejsca - jak podają szwedzkie i duńskie instytucje - eksplozji gazociągu Nord Stream 2.  Napisał: "Dziękujemy, USA". To  sugeruje, że za uszkodzenie rury biegnącej na dnie Bałtyku odpowiedzialne są Stany Zjednoczone Ameryki.


O wypowiedzi byłego ministra i europosła Platformy Europejskiej Radosława Sikorskiego na temat sabotażu, jakiego miały  by się dopuścić Stany Zjednoczone, zrobiło się głośno i to nie tylko w Polsce. Dla rosyjskiej propagandy był to bardzo „cenny prezent”. Szybko go „doceniła” i skwapliwie „podchwyciła” rosyjska propaganda. Sugestia europosła PO, że za wybuchami przy „prezencie dla Putina od Berlina”, jak potocznie nazywany jest przez niektórych gazociąg Nord Stream - „majstrowali” Amerykanie - była Moskwie  bardzo na rękę. Na słowa Radosława Sikorskiego szybko zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.  "Polski eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Radek Sikorski podziękował na Twitterze Stanom Zjednoczonym za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie, że był to atak terrorystyczny?" - stwierdziła propagandystka Kremla. Do dziś teza Sikorskiego jest bardzo chętnie wykorzystywana przez rosyjskie i prorosyjskie siły w dyskusjach na różnych forach.

Wypowiedź rzecznika Departamentu Stanu USA Neda Pricea, że jakoby USA odpowiada za wybuchy przy Nord Stream,  stoją w kontrze do wypowiedzi europosła Platformy Obywatelskiej i propagandystki Kremla. Któraś ze stron mija się z prawdą.Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-usa-sabotowalo-nord-stream-departament-stanu-to-rosyjska-dez,nId,6315810#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, http://wiadomostka/Sacharowa-reaguje-na-slowa-sikorskiego-pisze-o-ataku-terrorystycznym-6817021192219488a


Rzecznik Departamentu Stanu USA o wypowiedzi Sikorskiego na temat sabotażu: to "rosyjska dezinformacja"

(29.09.2022) Jak donosi portal interia.pl rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price został zapytany na konferencji prasowej o to, czy Stany Zjednoczone stoją za wybuchami w pobliżu Nord Stream 2. Odpowiedział, że takie doniesienia są "niedorzeczne" i jest to "rosyjska dezinformacja". Na łamach interi.pl czytamy: „ - Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej, niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana - powiedział Price, pytany o sugestię byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz senatora Teda Cruza, że USA mogły stać za wybuchami gazociągów Nord Stream”.

POLITYKA

reklama
reklama