POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemcy: Merkel oburzona poczynaniami NSA


/24.10.2013/ Także telefony kanclerz nie były dla NSA świętością. Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego podsłuchiwała przypuszczalnie nawet komórkę Angeli Merkel. Barack Obama zaprzecza.

Niemiecko-amerykańskie stosunki znalazły się w poważnym kryzysie. Według informacji jakie dotarły do rządu Niemiec, telefon komórkowy kanclerz był przypuszczalnie podsłuchiwany przez amerykańskie służby bezpieczeństwa, powiedział w środę (23.10) wieczorem rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Angela Merkel jeszcze tego samego wieczoru rozmawiała z prezydentem Obamą domagając się natychmiastowego i dogłębnego wyjaśnienia sprawy. – Kanclerz wyraźnie dała do zrozumienia, że o ile informacje miałyby się potwierdzić, nie toleruje takich praktyk i uważa je za absolutnie nie do przyjęcia – powiedział Seibert.

reklama


Między przyjaciółmi i partnerami inwigilacja szefa rządu jest niedopuszczalna. – Byłoby to poważnym nadużyciem zaufania. Praktykom tego typu trzeba natychmiast położyć kres – podkreślił rzecznik niemieckiego rządu.

Prezydent Barack Obama, ze względu na aferę NSA i tak znajdujący się już pod presją, zapewnił Angelę Merkel, że służby USA nie podsłuchują jej rozmów telefonicznych i nie będą tego robiły także w przyszłości. Z oświadczenia rzecznika Białego Domu Jay‘a Carney'a nie wynika jednak, czy NSA nie dopuściło się takiej inwigilacji w przeszłości. Niemcy oczekują od USA wyczerpujących wyjaśnień dotyczących działalności NSA i współpracy służb bezpieczeństwa, miała powiedzieć w rozmowie z Barackiem Obamą kanclerz.  


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/niemcy-merkel-oburzona-poczynaniami-nsa/a-17180135


street fashion online
Zwrot podatku_12022013 Image Banner 300 x 250
BTS Image Banner 120 x 600