Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemiecka gospodarka zwalnia. Są nowe dane

/18.01.2019/ Niemiecka gospodarka rosła w 2018 r. znacznie wolniej niż w latach poprzednich – wynika z najnowszych danych.
Niemiecki PKB wzrósł w 2018 r. o 1,5 procent. W poprzednich dwóch latach wzrost ten wynosił jeszcze 2,2 procent  – podał Federalny Urząd Statystyczny.
Rok 2018 był tym samym dziewiątym rokiem wzrostu z rzędu po recesji w 2009 r. Jednak 2018 r. był pod względem tempa wzrostu najgorszy od pięciu lat.
reklama
Koniunkturę w 2018 r. napędzał przede wszystkim popyt wewnętrzny. Do tego doszły rosnące inwestycje wielu przedsiębiorstw w wyposażenie i infrastrukturę. Nie bez znaczenia był też boom budowlany. Także wydatki państwa, między innymi na cele socjalne oraz podwyżki uposażeń odbiły się pozytywnie na koniunkturze.
Natomiast eksport przestał być motorem napędowym koniunktury. Według przejściowych wyliczeń wartość eksportu wzrosła wprawdzie o 2,4 proc, ale był to niższy wzrost niż ubiegłych latach. Bardziej wzrósł import – o 3,4 proc.
Zainicjowane przez administrację prezydenta Trumpa konflikty handlowe obciążają eksport. Do tego dochodzą problemy ważnego dla Niemiec przemysłu motoryzacyjnego z wprowadzeniem nowych standardów emisji spalin. Producenci musieli z tego powodu przejściowo ograniczyć produkcję. Odbiło się to szczególnie na wynikach w trzecim kwartale.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Opowiem o Edwinie Rennie...pdf