Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Polityka nazistów wobec Polaków- to biała plama historii Niemiec
/16.11.2018/Równo rok temu do Bundestagu i niemieckiego społeczeństwa trafił apel z prośbą o wsparcie inicjatywy budowy pomnika upamiętniającego polskie ofiary okupacji niemieckiej w latach 1939–1945. W wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” profesor Dieter Bingen dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polskich w Darmstadt  powiedział, że pod apelem zdołano zebrać podpisy ważnych postaci popierających odezwę. Apel podpisali naukowcy, historycy, politolodzy, osobistości obu chrześcijańskich Kościołów: arcybiskup Berlina, biskup ewangelicki Kościoła Berlina Brandenburgii, i innych wyznań. Nie zbieramy więcej podpisów. Chodzi nam o silną odezwę z ważnymi nazwiskami, która trafiła do Bundestagu- powiedział profesor. To niewątpliwy sukces bo jeszcze rok temu  nawet niemieckie MSZ odcinało się od pomysłu budowy pomnika polskim ofiarom.  A nie było to jedynie nieprzychylne pomysłowi budowania pomnika środowisko. Sam pomnik wszystkiego nie załatwi, nie zapełni edukacyjnej luki z jaką mamy do czynienia. Ale będzie ważnym czynnikiem na edukacyjnej ścieżce. A że jest taka potrzeba, aby Niemcy w końcu poznali całą prawdę o zbrodniach na Polakach  nie ulega wątpliwości.  Nawet była szefowa Bundestagu prof. Rita Suessmuth uważa, że niewielu Niemców wie o
reklama


zbrodniach dokonanych w Polsce w czasie II wojny światowej. I bynajmniej nie jest to żadne subiektywne odczucie tylko aktualny stan rzeczy. Podobną opinię wyrażał na łamach Rzeczypospolitej prof. Dieter Bingen.  Przyznał, że znikoma wiedza w Niemczech o zbrodniach na Polakach - to fakt.  Polityka nazistowskich Niemiec wobec Polski to biała plama naszej historii - mówił. Większa jest świadomość o systematycznego wymordowania Żydów polskich i europejskich. A przecież mord na Polakach zaczął się już w pierwszych dniach września 1939 roku. To właśnie zbrodnie na Polakach stanowiły pierwszy krok do systematycznego zniszczenia elit polskich i zniewolenia cywilów. Dla Niemców to mało mało znany jest fakt, że nazistom chodziło o koniec egzystencji Polski i jej, wówczas tysiącletniej obecności na kartach cywilizacji europejskiej- mówił dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Polskich w Darmstadt. I trudno się z taką opinią nie zgodzić. Obala ona mit, iż Niemcy przeszli taką drogę edukacyjną, że już wszystko o zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę wiedzą. To prawda wiedzą sporo, ale jak się okazuje nie wszystko. Ta wiedza jest tylko cząstkowa, mocno wybiórcza. Nie tylko Holokaust miał miejsce na terenie RP, a także potworna zbrodnia na narodzie polskim. Warto postawić na edukację i położyć mocniejszy nacisk na wiedzę także zachodnich sąsiadów o tym co działo się z Polakami w czasie II wojny, a  nie tylko powielać znane już schematy. Po raz też rozstać się z głosami pod publiczkę typu: „a po co o tym w ogóle mówić”, „a to tylko historia”, „nie ma co się tym zajmować”,  “trzeba tylko i wyłącznie patrzeć w pszyszłość”. To ślepy zaułek i te „dobre rady” do niego wprost prowadzą.  

Źródło: Rzeczpospolita
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

UWAGA PROMOCJA!

Kup teraz powieść Krzysztofa Tokarza pt.“Renn Breslau miasto złota i miłości“ za 26.50 zł, a otrzymasz ją z autografem autora. Przesyłka Gratis!

Kliknij tutaj