Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
MSZ Polski: Niemcy prowadzą antyeuropejską politykę energetyczną

/31.10.2018/ Zdaniem ministra Czaputowicza Niemcy, sprzeciwiając się zmianom europejskiej dyrektywy energetycznej, prowadzą antyeuropejską politykę. Proeuropejskość pokazują natomiast zdaniem ministra Donald Trump i polski rząd.
Podczas ostatniej z cyklu prowadzonych w całej Polsce debat o przyszłości Europy, szef polskiej dyplomacji odpowiadając na pytania uczestników i dziennikarzy, zarzucił Berlinowi prowadzenie antyeuropejskiej polityki energetycznej.
Chodzi o niechętny stosunek niemieckiego rządu do zmian w europejskiej Dyrektywie Gazowej, które forsuje Komisja Europejska. Dyrektywa chroni konsumenta i konkurencję rynkową, zabraniając firmie łączenia roli producenta i dystrybutora. Nie obejmuje ona odcinków podmorskich gazociągów. Zmiany proponowane przez Komisję mają to zmienić, co oznaczałoby objęcie Nord Stream unijnym prawem. Na początku czerwca 2018 Polska i 10 innych krajów UE apelowało o przyspieszenie tych prac. Przeciwne były między innymi Niemcy.
Nord Stream na polsko-niemieckich konsultacjach
- Niemcy blokują przyjęcie dyrektywy, zatem działają wbrew stanowisku Komisji Europejskiej – mówił minister Czaputowicz podczas debaty na Uniwersytecie Warszawskim. – Polska wspiera stanowisko Komisji Europejskiej czyli my prezentujemy
reklama
stanowisko proeuropejskie. Także Donald Trump w swoim sprzeciwie przeciwko Nord Stream 2 wspiera Komisję Europejską –  tłumaczył szef dyplomacji, dodając, że Niemcy nie są w tej kwestii jedynym państwem prezentującym „antyeuropejskie stanowisko”.
Minister przywołał też opinię Donalda Trumpa, iż środki finansowe uzyskane ze sprzedaży gazu Rosja inwestuje w rozbudowę swego potencjału wojskowego. Przypomniał, że Polska opowiada się za dywersyfikacją rynku energii w Europie, zaś jedną z przyczyn sprzeciwu wobec Nord Stream 2 jest solidarność z Ukrainą.  Czaputowicz chce, by sprawa gazociągu była jednym z tematów piątkowych polsko-niemieckich (2.11.) konsultacji międzyrządowych w Warszawie.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.