Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Niemcy: rekordowa liczba wakatów. Potrzeba 1,24 mln pracowników. Ogromna liczba przyjętych imigrantów, wcale nie musi przekładać się na rynek pracy

/07.11.2018/Jeszcze nigdy liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Niemczech nie była tak wysoka jak obecnie. Niemiecka gospodarka szuka aż 1,24 mln pracowników. Najwięcej w przemyśle. I to pomimo przyjęcia tylu tysięcy migrantów, którzy według polityków, zwłaszcza tych lewicowych, mieli zasilić niemiecki przemysł. Prawda jest taka, że oni raczej pobierają zasiłki, a nie łatają choćby tą wielką dziurę.  
Niemieckie przedsiębiorstwa jeszcze nigdy nie szukały tylu ludzi, jak obecnie. W trzecim kwartale br. liczba nieobsadzonych miejsc pracy osiągnęła rekordową liczbę 1,24 mln. Jest to 140 tys. więcej niż rok temu i 23 tys. więcej niż w drugim kwartale 2018. Takie liczby podaje niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB). W zachodnich landach czeka 950 tys. miejsc pracy, a w wschodnioniemieckich dużo mniej bo 290 tys.  W ciągu
reklama
jednego roku liczba wakatów wzrosła w nim prawie o jedną trzecią. Przemysł przetwórczy, czyli wytwarzający i przetwarzający dobra produkcyjne w zakładach i fabrykach, zgłosił w trzecim kwartale 2018 blisko 160 tys. wolnych miejsc pracy, prawie 40 tys. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.
Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) wezwał rząd w Berlinie do podjęcia zdecydowanych kroków. Skrytykował obecną politykę niemieckiego rządu. Postulowano, aby zamiast zasiłków  państwo zadbało o wystarczającą liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także liczbę miejsc opieki. Wszystko po to, aby trudniej było uzyskać zasiłek, a łatwiej pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Jak widać ogromna liczba migrantów ostatnio przyjętych przez Niemcy wcale nie przekłada się na wzrost siły roboczej.  Nijak ma się do rzeczywistości twierdzenie, że przyjęcie imigrantów – od razu wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy. Przykład  Niemiec jasno pokazuje, że wcale nie musi tak być.


Źródło: Deutsche Welle
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.