POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Co wiedział Obama? Niemcy chcą przesłuchać Snowdena


/28.10.2013/ Wśród niemieckich parlamentarzystów jest coraz więcej zwolenników powołania specjalnej komisji śledczej do wyjaśnienia tej afery podsłuchowej.

Na to podstawowe pytanie wciąż nie ma jasnej odpowiedzi. Obama nabrał wody w usta, a opinie mediów w tej sprawie są sprzeczne.

Bild am Sonntag: Obama wiedział o wszystkim

Zdaniem tabloidu Bild am Sonntag, prezydent USA najpóźniej od 2010 roku wiedział o monitorowaniu przez agencję NSA komórki Angeli Merkel. Szef NSA, gen. Keith Alexander, osobiście poinformował Baracka Obamę o tej operacji, twierdzi Bild am Sonntag powołując się na koła zbliżone do amerykańskich służb specjalnych.

reklama
Według informacji magazynu Der SpiegelBarack Obama w rozmowie telefonicznej z Angelą Merkel w ubiegłą środę (23.10) zapewnił ją, że nic nie wiedział o podsłuchiwaniu jej telefonu komórkowego i oświadczył, że gdyby był o tym poinformowany, wtedy natychmiast zażądałby przerwania tej operacji. Prezydent USA przeprosił ponadto panią kanclerz i wyraził swoje "głębokie ubolewanie", twierdzi dalej Der Spiegel powolując się na Urząd Kanclerski. Rzecznik Angeli Merkel odmówił komentarza na temat treści jej "poufnej rozmowy" z Obamą.

We wspomnianym wyżej doniesieniu Bild am Sonntag mówi się też o domaganiu się przez Biały Dom od Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) szczegółowego dossier na temat kanclerz Merkel. Prezydent Obama rzekomo jej nie dowierzał i chciał wiedzieć jak najwięcej na jej temat.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/co-wiedzia%C5%82-obama-niemcy-chc%C4%85-przes%C5%82ucha%C4%87-snowdena/a-17186095

Koerperpflege_Maenner_336x280
Nowe Image Banner 160 x 600
GIF Destination 728x90