Powrót

POLITYKA

Lewica może stracić Parlament Europejski? Niemieckie prorządowe media boją się, że lewica i mainstream, mogą w najbliższych wyborach stracić władzę w PE


Deutsche Welle pisze o dużym wzroście poparcia dla prawicy i narodowych-konserwatystów i o spadkach poparcia dla zielonych. Niemieckie media straszą prawica nie od dziś. Pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ośrodki badania opinii publicznej prognozują wyraźny zwrot na prawo przy urnach wyborczych – z niepokojem pisze DW.  Grupa Tożsamość i Demokracja, do której należy m.in. AfD, może zostać czwartą siłą w PE. Rozkład sił w Europarlamencie może przez to ulec dużej zmianie- grzmi autorka artykułu w reakcji prorządowego niemieckiego medium. Siły lewicowe i mainstromowe obawiają się o swoją większość.Publikacja: 02.01.2024

Największą grupą pozostanie zapewne konserwatywna Europejska Partia Ludowa, do której należą choćby niemieckie partie CDU/CSU czy polska Platforma Obywatelska. Obecnie jest jednak także możliwa większościowa koalicja socjaldemokratów, liberałów, zielonych i lewicy. Taka koalicja przeforsowała m.in. niektóre postanowienia z pakietu klimatycznego znanego jako Europejski Zielony Ład czy ustawę o łańcuchach dostaw.

Przełożyło się to choćby na większą presję ze strony Parlamentu Europejskiego na kraje członkowskie w takich sprawach jak bardziej restrykcyjne przepisy dla rolników czy przedsiębiorców. Ale europosłowie obecnie rządzący w PE: lewicy , zielonych, a nawet EPL mieli za nic te głosy. Do teraz, do czasu, kiedy wybory do PE zbliżają się nieuchronnie i rośnie obawa o utrzymanie lukratywnych stołków. Ale jak widać nawet sondaże opinii publicznej nie otrzeźwiają niektórych fanatycznych aktywistów.

Jak pisze Deutsche Welle SPD, Zieloni i Lewica „obawiają się,“ że konserwatyści, wspierani przez grupy prawicowe, mogą po wyborach blokować ustawy klimatyczne albo cofać ustalenia Zielonego Ładu. Główna kandydatka niemieckiej SPD w wyborach europejskich Katarina Barley powiedziała, że wyraźnym celem jej obozu jest utrzymanie progresywnej większości. Co oznacza utrzymanie władzy. Czy to się uda przedtawicielom  rządzących w PE – zobaczymy już niebawem. Wybory do PE coraz bliżej. Słowem komentarza można dodać, że strasznie prawicą może już nie wystarczyć. Nawet nagonka na AfD czy inne prawicowe partie prowadzona od lat w lewicowych i prorządowych mediach może nie być wystarczająca, aby lewica utrzymała ciepłe posadki w Parlamencie Europejskim. Było bardzo wiele fatalnych decyzji obecnych władz PE i może ta świadomość u wyborców mocniej przebić się, niż tradycyjne strasznie ich przez lewicowe i mainstreamowe media prawicą.  
Źródło: https://www.dw.com/pl/zwrot-w-prawo-to-mo%C5%BCe-by%C4%87-inny-europarlament/a-67870641


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama