Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
FAZ: Rosja obrażona za brak zaproszenia do Warszawy

/22.03.2019/ Rosja nie kryje oburzenia z powodu braku zaproszenia na obchody 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę - pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i wyjaśnia przyczyny.
Materiał Reinharda Vesera ukazał się w piątkowym wydaniu dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
Polska ignoruje „logikę historyczną” - cytuje niemiecki autor fragment oświadczenia rosyjskiego MSZ. „Pomimo decydującego wkładu naszej ojczyzny w rozbicie Niemiec hitlerowskich i w wyzwolenie Polski spod nazistowskiej okupacji, dla Rosji w tym układzie nie przewidziano miejsca” – przytacza FAZ stanowisko Moskwy.
Niezaproszenie Putina to nie przypadek
Veser zaznacza, że pominięcie prezydenta Rosji Władimira Putina  nie jest przypadkiem, lecz decyzją polityczną, której genezy należy szukać nie w historii, lecz we współczesności.
Polska chce obchodzić rocznicę początku wojny z państwami, z którymi dziś pracuje na rzecz pokoju i które działają w oparciu o prawo międzynarodowe. „To jednoznaczna dygresja do agresji Rosji przeciwko Ukrainie” – wyjaśnia Veser.
reklama


Przepaść między Polską a Rosją  dotyczy nie tylko teraźniejszości – pisze Veser. Podobnie ma się sprawa ze spojrzeniem na drugą wojnę światową. Dziennikarz FAZ przypomina, że 10 lat temu na tym tle omal nie doszło do skandalu, co mogło mieć także wpływ na obecną decyzję polskich władz.
10 lat temu podobne problemy
Veser przypomina, że w 2009 roku Putin był zaproszony na obchody 70. rocznicy wybuchu wojny, jednak w tygodniach poprzedzających uroczystości rosyjskie media zaczęły obarczać Polskę winą za to, że stała się przedmiotem agresji ze strony Niemiec. W ten sposób strona rosyjska chciała uzasadnić zarówno Pakt Ribbentrop/Mołotow, jak i wkroczenie sowieckich oddziałów do Polski 17 września 1939 roku – czytamy w FAZ.      
Veser podkreśla, że bez umowy między dwoma totalitarnymi państwami Hitler nie odważyłby się w tym czasie na atak, a polski opór przeciwko Niemcom trwałby dłużej, gdyby sowiecka armia nie wbiła Polsce noża w plecy.
10 lat temu skandal został w ostatniej chwili zażegnany przez Putina, który w „Gazecie Wyborczej” opublikował artykuł, w którym uznał Pakt Ribbentrop/Mołotow za „niemoralny”, a mord na polskich oficerach za zbrodnię.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Krzysztof Tokarz
„Renn Breslau miasto
złota i miłości“
Bonito.pl