POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  

Forum Ekonomiczne Krynica 2012 - zakończone


Krzysztof Tokarz


/13.09.2012/ Do Krynicy-Zdroju zjechało doborowe towarzystwo polityków z naszej części Europy. Pojechali tam aby dyskutować o gospodarce, kryzysie, strefie euro.

Jak co roku już od wielu lat  na początku września w tej znanej uzdrowiskowej miejscowości odbywa się Forum Ekonomiczne. W tym roku Forum obchodziło swoje 22 urodziny. Wśród gości forum znajdują się osoby, które od lat tam regularnie goszczą.

Do grona stałych bywalców zalicza się były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski (58 l.) i Lech Wałęsa (69 l.). Krynicę polubiła również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (60 l.).

Przez trzy dni odbywały się niezliczone seminaria, debaty sale i bankiety czy występy artystyczne. Na Forum warto się pokazać. O tym pamiętali m.in. Ryszard Kalisz i Kazimierz Marcinkiewicz.

Ale wśród krynickiej śmietanki zabrakło w tym roku premiera Donalda Tuska (55 l.). Jego nazwisko można było znaleźć w oficjalnym programie imprezy. Jednak premier nie przyjechał. Oficjalnie dlatego, że miał rzekomo ważniejsze sprawy na głowie. Nieoficjalnie jednak fama głosiła, że nie chciał wchodzić w paradę obecnemu na forum prezydentowi Komorowskiemu. Ten ostatni nie był widziany zbyt długo. Spotkał się z wicepremierem Ukrainy Walerijem Choroszkowskim, ale też specjalnie tego nie nagłaśniano. Nie zabrakło też zagranicznych gości. Ciekawe wystąpienie miał były premier Saksonii prof. Georg Milbradt. Publicznie pochwalił Polskę, za to, że nie przyjęła euro. To mógłby być miód na serce premiera Tuska. To nikt inny jak właśnie on w Krynicy w 2008 po raz pierwszy złożył deklarację o której teraz woli pewnie nie pamiętać. Tusk na forum w Krynicy zapowiadał, że Polacy za chleb i mleko będą płacić euro już w 2011 roku.

Uczestnicy największego spotkania polskiego biznesu nadaremno jednak czekali na rządowe propozycje rozwiązań dla gospodarki w kryzysie. Wielu ekonomistów obecnych na forum nie miało wątpliwości. Polskę i całą Europę Środkowowschodnią czekają poważne tarapaty. Niektórzy wręcz straszyli, że kryzys dopiero teraz pokaże swoje oblicze w kraju nad Wisłą.

Na forum warto być. Nie chodzi o to tylko chodzi aby biegać na liczne debaty, ale aby stamtąd wywieźć kontakty. A byli tam ludzie, którzy mieli całe wagony pieniędzy. Chociażby tacy jak Jan Kulczyk czy prezes KGHM  Würth. Tutaj można porozmawiać z taką osobą z którą przez wiele tygodni można się umawiać w Warszawie na kawę. To tutaj przy lampce wina nierzadko dogaduje się interesy.

Dobry klimat nadaje charakter miejsca. Wieczorne bankiety na których stoły uginają się od smacznego jedzenia i wszelkich trunków, ułatwiają ludziom komunikację. Słuchając w tym roku koncertu Macieja Maleńczuka wielu uczestników nawiązywało kontakty, które po forum będą procentować.

Banner 160 x 600
02032012 GB_Hipo_Kalkulator_750X200 Image Banner 750 x 200
reklama