Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Mały Polak w Niemczech – dodatek do organu Związku Polaków w Niemczech, „Polak w Niemczech ”. Ukazywał się w Niemczech  od 1 sierpnia 1925 do 1939. Pismo było publikowane co miesiąc i skierowane do dzieci w wieku 7-14 lat. Charakteryzowało się rozbudowanym działem korespondencji z małymi czytelnikami. Było bardzo ważnym źródłem informacji o tym, jak żyło się młodym Polakom w Niemczech.

Adresatem listów młodych Polaków był Wujaszek Franek, w którego postać wcielali się członkowie redakcji gazety. Komentarze "przyjaciela dzieci" przedstawiały problemy najmłodszych mieszkańców. Numery "Małego Polaka w Niemczech" zostały zdigitalizowane. Dostępne są w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej . Dlatego odkrycie w Archiwum Państwowym w Opolu egzemplarza pisma "Mały Polak w Niemczech" jest nie lada da gratką, nie tylko dla historyków, ale też dla ludzi interesujący się losami Polaków pod rządami Niemców.


Źródło: https://opole.tvp.pl, Wikipedia,

W Opolu odnaleziono egzemplarz przedwojennego pisma „Mały Polak w Niemczech”. Jedyny, jaki posiada tamtejsze Archiwum Państwowe

(28.12.2022)Odkrycie w Archiwum Państwowym w Opolu. Właśnie natrafiono na jedyny egzemplarz pisma "Mały Polak w Niemczech"- jaki posiada wyżej wymieniona placówka. Było wydawane przed II wojna światową w Berlinie przez Związek Polaków w Niemczech. To bardzo ciekawe i ważne odkrycie. Odnaleziony numer pisma pochodzi z grudnia 1927 roku. A więc to numer świąteczny pisma przeznaczonego dla młodych Polaków w Niemczech. Jest w nim dużo tekstów literackich.

HISTORIA

reklama
reklama
Fot.Wikipedia