POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
Niemiecki FAZ o słabnącym Tusku i związkach partnerskich


Krzysztof Tokarz

/25.02.2013/ W niemieckiej gazecie ukazał się bardzo interesujący artykuł Konrada Schullera na temat debaty w Polsce na temat homoseksualizmu i związków partnerskich
Korespondent niemieckiej gazety pisze, że premier Donald Tusk chce wprowadzenia w Polsce związków partnerskich ale prawe skrzydło w jego własnej partii się temu pomysłowi ostro sprzeciwia.
W Polsce jak w wielu innych krajach trwa gorąca debata na temat związków homoseksualistów. Według FAZ to co się wydarzyło w Polsce może poważnie zagrozić notowaniom premiera Donalda Tuska. Walka w Platformie – jak pisze niemiecka gazeta – osiągnęła swój szczyt 25 stycznia w czasie debaty sejmowej na temat związków partnerskich, kiedy to Tusk wyzwał do otwartej walki konserwatywne skrzydło swojej partii i przegrał. Aż 46 posłów z jego własnej partii głosowało przeciwko Tuskowi i jego planom.
FAZ pisze, że w polskim społeczeństwie, dość konserwatywnym, jest ciągle wielki opór przeciwko prawom nadawanym homoseksualistom. Według badań większość Polaków jest za ułatwieniem życia par homoseksualnych, takich jak na przykład umożliwienie dostępu do informacji na temat chorego partera, czy ułatwienia w prawie do dziedziczenia. Jednak przypomina Frankfurter Allgemeine Zeitung, że 64 procent polskiego społeczeństwa opowiada się przeciwko „małżeństwom homoseksualnym”.












Według FAZ przegrana Tuska była też wynikiem charakteru przeciwnika. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin został opisany jako: osoba bardzo inteligenta, dostojnie wyglądający intelektualista z eleganckimi siwymi włosami i adekwatnym do tego sposobem wyrażania się. Jeszcze bardziej ciekawa był informacja, że Gowin gdyby odszedł z PO to nie sam i na pewno od razu mógłby zająć  kierowniczą pozycję w partii Jarosława Kaczyńskiego. Korespondent FAZ w dalszej części artykułu ocenia, że klęska nie leżała tylko po stronie charakteru Gowina, ale w obecnej słabości rządu Donalda Tuska. Niemiecki dziennikarz pisze, że Polacy po pięciu latach rządów Tuska nie są już do niego tak mocno przekonani jak kiedyś. Dodaje, że kraj wprawdzie dość dobrze poradził sobie w czasach kryzysu i nie ma recesji. To jednak spowolnienie gospodarcze jest faktem, a bezrobocie jest bardzo wysokie i sięga już 14 procent. Dlatego jak sugeruje FAZ – Tusk chcąc poprawić spadajace notowania szuka ucieczki do przodu.

“Die entscheidende Ursache für die Fronde vom Januar aber lag in einer allgemeinen Schwäche der Regierung Tusk. Nach den fünf Jahren, die diese im Amt ist, sind die Polen nicht mehr überzeugt von Tusks wirtschaftlicher Fortüne. Das Land hat sich zwar in der Krise gut gehalten, es gab keine Rezession. Aber das Wachstum hat sich dennoch so verlangsamt, dass Leute es kaum noch wahrnehmen. Die Arbeitslosigkeit ist zuletzt wieder auf über 14 Prozent gestiegen, und Tusks liberale Reformprojekte erscheinen vielen fast noch schlimmer als das Leiden selbst. Die Beliebtheitswerte der Regierung sinken.”

Źródło: http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/rechte-homosexueller-paare-zwei-polen-ein-gezanke-12090929.html













W celu „wygrania związków partnerskich” nawołuje skrzydło konserwatywnej we własnej partii do zawarcia kompromisu i ulegnięcia jego woli. Grozi nawet wyrzucaniem z partii. Nie przez przypadek znalazło się w nienieckiej gazecie nawiązanie do wypowiedzi Tuska, który straszył swoich partyjnych przeciwników, że jak jego woli nie posłuchają – to skończą poza partią jak wielu jego poprzednich partyjnych wrogów. Niemiecka gazeta w niniejszym artykule nie tylko nakreśla rosnącą w siłę postać  ministra Gowina, ale również odsłania wewnątrzpartyjne konflikty.
120213  Image Banner 300 x 250
reklama
Animated Sale New - 125x125
051112 de_300x250 Image Banner 300 x 250
reklama
220812 sym_pan_120x600 Image Banner 120 x 600