POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Po wygranych wyborach. Europejscy politycy gratulują Angeli Merkel

/24.09.2013/ Jako pierwszy z gratulacjami pospieszył prezydent Francji. Donald Tusk poczekał do poniedziałku.

Nieskończenie długa jest lista polityków, którzy nadesłali gratulacje z okazji zwycięstwa Angeli Merkel w wyborach powszechnych. Prezydent Francji François Hollande gratulował jej jako pierwszy, bo już w niedzielny wieczór, w godzinę po zamknięciu lokali wyborczych.

Tuż po nim winszował premier Wielkiej Brytanii David Cameron pisząc na twitterze : "Cieszę się na dalszą, bliską współpracę z nią".

Były szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker napisał: "Jestem przekonany, że rząd, którym będziesz kierować, przyczyni się do wzmocnienia europejskiej budowli".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz (SPD) wskazał na wielkie zainteresowanie, z jakim Unia Europejska będzie się przyglądać formowaniu nowego niemieckiego rządu.

reklama

Także z Austrii, gdzie wybory odbędą się w przyszłą niedzielę, nadeszły gratulacje od socjaldemokratycznego kanclerza federalnego Wernera Faymanna (SPÖ), zarówno na ręce chadeckiej zwyciężczyni jak i siostrzanych socjaldemokratów. Czołowy kandydat konserwatywnej ÖVP, wicekanclerz Michael Spindelegger cieszył się ze zwycięstwa chadeków. Tak jednoznaczny wynik doda skrzydeł także jego partii.  

W nękanej kryzysem Grecji zainteresowanie wyborami w RFN było duże. Komentatorzy nie spodziewają się żadnej zmiany kursu w Berlinie.Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/po-wygranych-wyborach-europejscy-politycy-gratulują-angeli-merkel/a-17108340


AW2013-14 300x250