Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Tagesspiegel: Proeuropejskie siły w Polsce przeliczyły się
/28.05.2019/Proeuropejskie siły w Polsce przeliczyły się, gdyż za bardzo postawiły na wielkomiejskie elity i zaniedbały prowincję – pisze „Tagesspiegel”. Aby wygrać z PiS-em, koalicja musi się poszerzyć o kolejnych sojuszników.
„Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego  obóz proeuropejski w Polsce tryskał optymizmem uważając, że tym razem uda mu się złamać dominację narodowo-populistycznej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS)” – pisze we wtorek publicysta „Tagesspiegla” Christoph von Marschall.
Za sukcesem Koalicji Obywatelskiej przemawiał fakt, że siłom proeuropejskim udało się przełamać podziały i stworzyć wspólną listę. Oczekiwano, że eurosceptyczna partia, jaką jest PiS , będzie miała w wyborach europejskich problem z mobilizacją swoich zwolenników.
reklamaDodatkowym wsparciem miał być film „Tylko nie mów nikomu” dokumentujący przypadki wykorzystywania seksualnego w Kościele i próby tuszowania skandalu.
Opozycja rozczarowana
Zdaniem Marschalla wynik wyborów był dla proeuropejskiej opozycji rozczarowujący. „W poniedziałek po wyborach widać było zmartwione twarze. Nawet w tych uważanych za dogodne warunkach znów się nie udało” – czytamy w „Tagesspieglu”.
Niemiecki dziennikarz zwraca uwagę na podział Polski  na część zachodnią z większością proeuropejską i wschodnią z dominacją PiS. Wyjątkiem są Warszawa i Kraków, gdzie dominują siły proeuropejskie, jednak przewaga PiS na terenach wokół obu tych miast neutralizuje przewagę liberałów.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.