POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

Tymoszenko na razie nie wyjedzie z Ukrainy. Parlament w Kijowie odroczył decyzję w jej sprawie

/15.11.2013/ Julia Tymoszenko pozostanie w więzieniu. Przynajmniej na razie. Parlament nie doszedł do porozumienia w sprawie ustawy, która przewiduje uwolnienie byłej ukraińskiej szefowej rządu.

Parlament Ukrainy odroczył do 19 listopada głosowanie w sprawie zgody na wyjazd przywódczyni opozycji Julii Tymoszenko. Przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak zakończył nadzwyczajne posiedzenie bez głosowania. Uzasadniając decyzję powiedział, że ustawa jeszcze nie jest gotowa.

Decyzję parlamentu w Kijowie opozycja skupiona wokół Witalija Kliczki, mistrza świata wagi ciężkiej w boksie, skwitowała okrzykiem „Hańba!”.

reklama


Projekt ustawy przewidywał możliwość leczenia chorych więźniów za granicą. Julia Tymoszenko mogłaby opuścić celę więzienną i udać się na leczenie, w tym przypadku do Niemiec. Była premier Ukrainy od dwóch lat przebywa w więzieniu. Cierpi na poważne schorzenie kręgosłupa.

W październiku 2011 roku została skazana na 7 lat pozbawienia wolności pod zarzutem nadużycia władzy.

Zbliżenie Ukrainy do UE znów zagrożone?

Planowana ustawa jest reakcją na żądanie Unii Europejskiej. UE postawiła warunek: podpisze umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, jeżeli Julia Tymoszenko zostanie zwolniona z więzienia. Tę umowę uważa się za podstawę późniejszych ewentualnych negocjacji akcesyjnych Ukrainy z Unią. Umowa miała być podpisana na szczycie UE pod koniec listopada w stolicy Litwy, Wilnie.Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/tymoszenko-na-razie-nie-wyjedzie-z-ukrainy-parlament-w-kijowie-odroczy%C5%82-decyzj%C4%99-w-jej-sprawie/a-17223574


benery_030713 Image Banner 300 x 250