Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Tuż przy rynku znajdziemy łukowe ulice, które niegdyś były drogami wzdłuż murów obronnych miasta. Te niewielkie ulice niegdyś były fragmentem trasy Wrocław - Morawy. Rzekomo taki układ ulic był oparty na wzorcach rzymskich. Rynek w Głuchołazach o wymiarach 125 na 75 metrów należy do jednych z większych na Opolszczyźnie. Rynek jeszcze nie tak dawno zwano pl. Wolności, jest ozdobiony dywanami kwietnymi, nieczynną fontanną i alejkami, brukowanymi kolorowymi kostkami. Z takich samych kostek ułożono przed wojną dwie czarne kozie głowy (bazalt) na białym tle — herb miasta. Dumą mieszkańców Głuchołaz była stojąca w rynku rozłożysta lipa - pomnik przyrody, zasadzona w 1648 na pamiątkę zakończenia wojny trzydziestoletniej. Legendy ludowe głoszą, że młode drzewko przyniosły wody powodzi w 1460 lub że zasadzono je na pamiątkę pobytu wojsk polskich w 1684.

Do lat 70. X wieku stał na rynku pręgierz; rozebrano go i w 6 częściach wmurowano w bruk rynku w miejscu starego ratusza. Dziś po starym ratuszu nie ma po nim śladu. Dawniej właśnie na rynku były pierwsze „wodociągi miejskie", czyli studnie z żurawiami. Po wojnach śląskich zasadzono na rynku cztery lipy, jednak szybko zmarniały. Rynek w Głuchołazach zawsze tętni życiem. Na ławkach w sercu miasta zawsze przesiadują mieszkańcy miasta. Jednym się to podoba innym nie.


Źródło: http://4tour.pl, https://www.facebook.com/photo?fbid=324701411568200&set=pcb.324701684901506


Fot. Głuchołazy, Rynek, ©fotOMiejsca FM

Rynek w Głuchołazach

(25.09.2022)Głuchołazy to urokliwe miasteczko w województwie opolskim. Przybywają do niego turyści lubiący spacery po górach i kuracjusze chcący podreperować swoje zdrowie. Odwiedzają oprócz parku, tężni również rynek.  
Rynek w Głuchołazach, wraz z przyległymi ulicami w całości jest nazywany zabytkiem samy w sobie. Atutem jest charakterystyczny układ urbanistyczny. Właśnie ten układ urbanistyczny zachowany został w niezmiennej formie przez kilkaset lat. Znany jest już z XII wiecznej lokacji! Prostokątny rynek, do którego przylega dziesięć ulic. Wybiegają one z głuchołaskiego rynku, oddalając się ku innym rejonom miasta.

TURYSTYKA

reklama
reklama