Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Minister z partii Schroedera broni jak lew Nord Stream 2, a Polacy chcą rozmawiać o reparacjach


/21.08.2018/ Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaciekle bronił gazociągu Nord Stream 2. Szef polskiej dyplomacji postrzega go raczej jako instrument wspierania rosyjskich zbrojeń. Ministrowie spotkali się w Oświęcimiu. Maas odwiedził teren byłego obozu Auschwitz.
Podczas konferencji prasowej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach pod Oświęcimiem minister Heiko Maas został zapytany był przez dziennikarzy, czy Berlin rozumie polskie obawy wobec gazociągu Nord Stream 2. Odpowiadając na to niemiecki minister podkreślił, że stanowisko Berlina pozostaje niezmienne. Berlin nie postrzega tej inwestycji jako “wpędzenia Europy w jakąkolwiek zależność w dziedzinie polityki energetycznej”. To może dziwić, bo dzięki Nord Stream 1 i 2 UE stanie się o wiele bardziej zależna od Rosji i tym samym podatna na kaprysy Putina. Ale minister wolał udać, że nie ma sprawy. Według ministra z partii Gerharda Schroedera, rzekomo  przesyłanie rosyjskiego gazu z pominięciem Ukrainy nie narazi tego kraj na szantaż
reklama


energetyczny ze strony Rosji. To kpina z rzeczywistości i zdrowego rozsądku. Nie chodzi tu jedynie o Ukrainę, lecz również o państwa unijne takie jak: Polska, Litwa Łotwa i Estonia. Jednak Niemcy najwyraźniej się z tymi krajami nie chcą solidaryzować. Wolą bardziej wspierać Putina, widząc doskonale, że niemieckie pieniądze za gaz posłużą dozbrojeniu rosyjskiej armii. Takie właśnie obawy wysunął polski kolega Heiko Massa podczas konferencji prasowej.
Nie podzielamy stanowiska Niemiec – mówił szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że Nord Stream to “kolejny instrument dostarczania Rosji środków finansowych, które Rosja wykorzysta na modernizację swojej armii, na zbrojenia, by w efekcie zagrażać bezpieczeństwu Europy i świata”. Przypomniał, że w tej kwestii podobnie krytyczne zdanie ma administracja USA. Ale niemiecki minister i cały rząd w Berlinie pozostaje na te ostrzeżenia głuchy. Udaje, że nie ma sprawy – bo tak jest Niemcom wygodniej. A wiadomo, że w przypadku gazociągu nie chodzi tylko i wyłącznie o biznes  - jak przez wiele lat propaganda wspierająca Nord Stream usiłowała wmawiać opinii publicznej -lecz tak samo o wielką politykę. Gaz w rękach Rosji Putina to niebezpieczna broń, o czym już nie raz mieliśmy się okazję boleśnie przekonać. Putin nie waha się, aby dostawy gazu wykorzystywać jako środek szantażu. Ale Niemcom jest wygodnie pomijać niewygodne fakty.
Minister Czaputowicz chciałby nawiązać z Niemcami dialog o reparacjach wojennych. Podkreślił, że w Polsce “ten motyw jest ciągle żywy”.  – Wśród Polaków istnieje świadomość niesprawiedliwego potraktowania. Jeśli porównamy straty polskie poniesione w czasie II wojny światowej a także to, co Polska jako reparacje uzyskała, z tym jak to było w stosunku do innych państw, widzimy tu rzucającą się w oczy dysproporcję – mówił szef polskiej dyplomacji. Zdaniem ministra "trzeba o tym rozmawiać”, a eksperci z obu krajów są do tego przygotowani.
Wcześniej Heiko Maas odwiedził teren tego byłego niemieckiego obozu. Zwiedził fragmenty wystawy w oświęcimskim muzeum oraz część terenu byłego obozu w Brzezince. Zapalił znicz pod pomnikiem ofiar w pobliżu rampy w Brzezince, na którą w latach 40-tych przybywały transporty więźniów.


Źródło: Deutsche Welle, www.welt.de
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.