SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Antypolski kompleks Niemców


Monika Kostecka

/20.06.2013/  Unsere Mütter, unsere Väter“ -Film telewizji ZDF pokazuje partyzantów z AK jako brudnych, niechlujnych antysemitów. Wyemitowany niedawno trzyodcinkowy film w telewizji niemieckiej ZDF   i następnie w polskiej TVP 1 "Nasze matki, nasi ojcowie" pokazywał II wojnę światową na przykładzie pięciu młodych przyjaciół z Berlina. Obraz ten wzbudził wiele emocji w Polsce. Trzy odcinkowa seria traktuje o wojennych losach pięciorga młodych  mieszkańców Niemców. Losy jednego z bohaterów filmu, Żyda Viktora, posłużyły autorom filmu do przestawienia polskich partyzantów z Armii Krajowej jako  antysemitów. Ukazano żołnierzy AK jako brudnych, dzikusów,  polskich bandytów z lasu. Wygląd żołnierzy AK był wiele mówiący. Trzeci odcinek niemieckiego serialu utrwalał antypolskie stereotypy wśród Niemców.









Dyskusja w TVP1 nt. kontrowersyjnego serialu 

Po filmie odbyła się w TVP1 dyskusja.  W której zabrał głos między innymi  były ambasador Izraela w Polsce  Szewach Weiss.  Powiedział, że ten film jest bardzo odważny. - Antysemityzm był w Polsce, ale nie fabryka śmierci, Żydzi tutaj (w Polsce) żyli - powiedział. Weiss mówił, że "nie wszyscy Polacy byli antysemitami". - To antypolski kompleks Niemców. Ich hańba jest związana z polską ziemią. Ten film, z punktu widzenia kinematografii jest dobry, ale byłoby lepiej, jakby pojawiła się w nim Irena Sendlerowa czy rodzina Góralów, która uratowała niejedną Żydowską rodzinę - dodał. Były ambasador Izraela zauważył, że Francuzi, Norwegowie czy Holendrzy mocniej współpracowali z Niemcami niż Polacy, a mimo to nie doczekali się takiej recenzji. 

Profesor Tomasz Szarota powiedział, że  stereotyp Polaka - antysemity istnieje w Niemczech. - Gdyby on nie istniał, to autorzy by go nie utrwalali – powiedział  profesor.  Publicysta Piotr Semka stwierdził wprost, że w filmie znalazł się ten kłamliwy, antypolski wątek z AK jako bandą brudnych antysemitów, bo niemieccy widzowie chcieli to zobaczyć. Krótko mówiąc w Niemczech jest antypolski stereotyp i ten wątek odpowiada na „zapotrzebowanie”.

O ty samym mówił również p
rofesor Szarota. Stwierdził, iż "twórcy wiedzieli co się spodoba (niemieckim) odbiorcom filmu". - Chcieli, żeby film uzyskał aplauz Niemców - powiedział i dodał, że "do lat 90-tych nigdy nie pojawił się (w Niemczech) stereotyp Polaka - antysemity". 

Podpułkownik Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uważa, że to obraza pamięci Armii Krajowej. W jego opinii ten niemiecki film to fałsz historyczny. Pytał czy w AK byli antysemici? I sam odpowiedział na swoje pytanie słowami : „Tak, byli, ale jak ktoś mówi, że AK była antysemicka, to będziemy ostro protestować. Ubolewał, że ten film, który został sprzedany do wielu państw  będzie kształtowało opinię o  Polakach.

W komentarzu można powiedzieć, że ten antypolski kompleks Niemców to ich problem.  Samych Niemców, którzy mają antypolskie stereotypy. Krzewią je nawet poprzez seriale emitowane i produkowane przez państwową telewizję. I tak jak powiedział ambasador Szewach Weiss o historii trzeba pamiętać. Wielu niestety polskich dziennikarzy, naukowców i polityków przez lata wpajało nam historyjkę, że nie warto się nią zajmować. Ta sytuacja pokazuje jasno, że taka postawa to był kosztowny i wielki błąd. Niemcy z Polaków, którzy – tak  jak Żydzi - byli ich ofiarami, próbują szkalować i czynić udziałowcami w ich własnej zbrodni.


Flight Best Price_300x250
Banner_ 750x200
Bannery statyczne Image Banner 200 x 200
reklama
reklama
reklama
reklama

Czytaj także:

„Unsere Mütter, unsere Väter“ -Film telewizji ZDF pokazuje partyzantów z AK jako brudnych, niechlujnych antysemitów