Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Niemiecki dziennik pisze, że podczas pandemii Komisja Europejska wynegocjowała i zawarła kontrakty na setki milionów dawek szczepionek w imieniu państw członkowskich. FAZ przypomina o tym, że  ta procedura była wielokrotnie krytykowana, ponieważ umowy zostały tylko częściowo upublicznione lub wystąpiły opóźnienia w dostawie szczepionki. FAZ pisze, że śledztwo w sprawie, w której podejrzenia są kierowane w stronę szefowej Komisji Europejskiej tak naprawdę nie wiadomo dokładnie dlaczego prowadzi śledztwo prokuratura.  Jest to sytuacja dziwna, a informacje jakie wypływają do opinii publicznej są nader i nietypowo skromne. Od miesięcy szczególnie krytykowana była umowa na 1,8 miliarda dawek od Biontech/Pfizer z wiosny 2021 r. Wartość kontraktu szacowano wówczas na 35 miliardów euro. Jak donosił „New York Times”, osobisty kontakt między von der Leyen i szefem Pfizera Albertem Bourlą był decydujący. Mówi się również, że wymieniali wiadomości tekstowe.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze ponadto, że Komisja Europejska nabrała wody w usta i  odmówiła dziennikarzom dostępu do przedmiotowych wiadomości tekstowych. Jak wynika z wrześniowego raportu, organ nie przekazał Europejskiemu Trybunałowi Obrachunkowemu informacji o transakcji. Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly ostro skrytykowała działania Komisji Europejskiej.
Niemieccy dziennikarze są bardzo ostrożni w słowach – zresztą jak nigdy w podobnych wypadkach - chociaż kontekst sprawy jest dziwny, i można się domyśleć, że prokuraturze  nie chodzi przecież w tym wypadku o drobne uchybienia. Aby chronić szefową Komisji Europejskiej, artykuł o śledztwie wszczętym wobec niej, przez europejską prokuraturę jest chyba maksymalnie „politycznie poprawny”.

Źródło: https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/staatsanwaltschaft-ermittelt-zu-impfstoff-kaeufen-der-eu-18388873.html


„Frankfurter Allgemeine Zeitung“ o  śledztwie europejskiej prokuratury i  podejrzeń wobec von Leyen

(16.10.2022)Prokuratura Europejska (EPPO) bada zakupy szczepionek przez UE – pisał Frankfurter Allgemeine Zeitung. Gazeta przypomina, że podejście Komisji Europejskiej do zamówień szczepionek było wielokrotnie krytykowane. Teraz śledztwo prowadzi Prokuratura Europejska. FAZ donosi, że zakupy szczepionek przeciwko koronawirusowi o wartości miliardów dolarów stały się przedmiotem kontroli Prokuratury Europejskiej  „Prokuratura Europejska (EPPO) potwierdza, że   prowadzi dochodzenie w sprawie zakupu szczepionek Covid-19 w Unii Europejskiej” – poinformował w piątek urząd. Potwierdzenia tego dokonano „ze względu na niezwykle wysoki poziom zainteresowania publicznego”. Co ciekawe, nie ma co liczyć, że dalsze szczegóły zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

POLITYKA

reklama
reklama