Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Awantura o wieprzowinę w niemieckich przedszkolach
/25.07.2019/Pomysł dyrekcji dwóch przedszkoli w Lipsku, by ze względu na muzułmańskie dzieci zrezygnować z mięsa wieprzowego i wyrobów na bazie żelatyny, wywołał w Niemczech debatę na ten temat. Dyrekcja placówek zawiesiła plany.
W piśmie skierowanym do rodziców podkreślono, że poruszenie opinii publicznej spowodowało odejście od pomysłu. Temat ma powrócić na zebraniu otwierającym w sierpniu nowy rok przedszkolny.
Jak wcześniej donosił dziennik „Bild”, dwa lipskie przedszkola uznały, że „z szacunku dla zmieniającego się świata” dzieci będą dostawać posiłki bez wieprzowiny i wyrobów pochodnych. Według gazety, miało to związek z dwojgiem muzułmańskich dzieci w obu placówkach. Już po pierwszych doniesieniach wybuchła w niemieckich mediach społecznościowych gorąca dyskusja na ten temat.
"Coraz większy nacisk"
Do dyskusji włączył się Niemiecki Związek Nauczycieli (DL). Jego przewodniczący, Heinz-Peter Meidinger, w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej KNA przyznał, że w niemieckich przedszkolach i szkołach odczuwalny jest coraz większy nacisk ze strony środowisk muzułmańskich. Islamskie grupy interesów, stowarzyszenia przy meczetach, związki i grupy rodziców, lokalne lub regionalne, „o wiele mocniej i bardziej jawnie niż wcześniej” wyrażają swoje zdanie. Dotyczy to między innymi coraz częstszych próśb o uwzględnienie ramadanu w systemie szkolnym, na przykład poprzez rezygnację z imprez sportowych lub zadawanie mniejszej ilości pracy domowej.

Heinz-Peter Meidinger podkreślił, że lipskie przedszkola nie stanowią jednostkowego przypadku. – W szkołach o dużej liczbie dzieci muzułmańskich jest wiele stołówek i kiosków z jedzeniem, które albo otwarcie albo po cichu zmodyfikowały swoją ofertę. W gruncie rzeczy nie stanowi problemu to, że stołówki dostosowują się do potrzeb uczniów. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy niemuzułmańska mniejszość musi się temu całkowicie podporządkować i już nie ma dla niej alternatywnej oferty z jedzeniem.
"Chybiony strzał"
Lipska Diakonia tymczasem poinformowała, że wieprzowina nie zostanie wykreślona z tamtejszych ewangelickich placówek przedszkolnych. Jest tam bowiem – jak podkreślono – duży wybór potraw i każdy może mieć menu dostosowane do swoich potrzeb: osoby religijne, wegetarianie, alergicy.
Głos w debacie zabrała też Centralna Rada Żydów, przestrzegając przed zbyt przesadzonymi reakcjami. „Ostatnie, czego potrzebujemy, to nagonka na mniejszości, tylko dlatego, że w jednej placówce planowano zmiany w menu”, powiedział agencji DPA przewodniczący Rady, Josef Schuster. Uznał jednak za pozytywny sygnał większą niż wcześniej wrażliwość i uwzględnianie potrzeb religijnych mniejszości. „Niemniej uważam, że zakaz wieprzowiny był chybionym strzałem" – dodał.
Tymczasem rzecznik komisji ds. wychowania, młodzieży i rodziny w rządzie miasta-landu Berlina, Martin Klesmann, oświadczył, że nic mu nie wiadomo o problemie wieprzowiny w berlińskich przedszkolach, a władze Berlina nie wydały żadnych wiążących wytycznych dotyczących tego tematu. Jak dodał, w Berlinie są szkoły, gdzie podaje się mięso wieprzowe i takie, gdzie z niego zrezygnowano. Berlin ponadto trzyma się zaleceń Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego (die Deutsche Gesellschaft für Ernährung / DGE), że dziecko powinno dostawać mięso maksymalnie dwa razy w tygodniu. Pomysł wycofania wieprzowiny z przedszkolnego menu skrytykowali przedstawiciele AfD oraz CDU.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama