POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Czy Izrael wciągnie Niemcy do wojny z Iranem?


/19.11.2013/ Nie od dziś wiadomo, że to Izrael dąży do wojny z Iranem. Od wielu miesięcy montuje koalicję, aby wspólnie z innymi zaatakować Iran. Pretekstem są nuklearne ambicje Teheranu. To właśnie program zbrojeniowy Iranu jest kością niezgody. Izrael stara się jak może, aby w zbliżający się konflikt wciągnąć inne kraje. Mogą to być oczywiście Stany Zjednoczone, główny sojusznik i protektor Izraela. Ale izraelskie władze chcą, żeby do ewentualnej wojny włączyły się inne państwa – na przykład Arabia Saudyjska. Nie poprzestają jednak na tym. W udzielonym wywiadzie dla niemieckiej gazety Bild premier Nataniahu straszy Niemcy Iranem. Chce, aby również Berlin przyłączył się do „świętej wojny z Islamem”. Nie ma jednak złudzeń , że chodzi tu o zwalczenie ostatniego wielkiego wroga Izraela jakim jest Iran. Po tym kiedy inni zostali zneutralizowani poprzez zawieruchy w regionie Bliskiego Wschodu, w „kolejce pozostał” jedynie Iran. Nataniahu straszy Niemcy, że Iran wyceluje rakiety również w ich kraj.

reklama


W tekście pt. „Der Iran will Atomraketen  auf deutsche Städte richten” izraelski szef rządu nie pozostawia złudzeń co do intencji. Ten ekskluzywny wywiad Nataniahu dla niemieckiej wielonakładowej gazety nie jest przypadkowy. Termin czyli na kilkadziesiąt godzin przed spotkaniem  w najbliższą środę grupy państw  tzw. P5 + 1 – nie został wybrany przypadkowo. Grupa ta to 5 państw stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ- USA,Rosja,Wielka Brytania, Francja i Chiny plus Niemcy – będzie debatować na temat polityki wobec Iranu. Dlatego na krótko przed szczytem izraelski premier stara się wywrzeć presję na rząd Merkel aby ta jeszcze chętniej poprała Izrael.“Mittwoch verhandeln die so genannten P5+1 (die fünf UN-Sicherheitsrat-Mitglieder USA, Großbritannien, Frankreich, China, Russland plus Deutschland) mit dem Iran über sein Nuklearprogramm.

Kurz vor dem Gipfel traf BILD Israels Ministerpräsidenten Benjamin Netanjahu (64) in Jerusalem zu einem Exklusiv-Interview. Dabei warnte Netanjahu vor zu vielen Zugeständnissen an das iranische Regime und macht deutlich, was Deutschland ein Deal mit dem Iran kosten könnte.”Źródło: http://www.bild.de/bild-plus/politik/ausland/benjamin-netanjahu/exklusiv-interview-iran-will-atomraketen-auf-deutsche-staedte-richten-33447450,var=a,view=conversionToLogin.bild.html

AW2013-14 200x200