Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Po pierwszym semestrze w Berlinie ze względu na słaby poziom nauczania chemii Haber przeniósł się do Heidelbergu i tam pod czujnym okiem prof. Bunsena nabywał nowych umiejętności. Latem 1889 roku został powołany do wojska i od tego momentu w życiu Fritza zaczęły pojawiać się kontrasty natury moralnej. Przed wybuchem wojny światowej zajmował się pracą nad pokonaniem głodu w Europie spowodowanego trudnością w dostępnie do naturalnych nawozów. Wraz z Carlem Boschem opracował proces syntezy amoniaku, który doprowadził do możliwości produkowania na masową skalę nawozów sztucznych, mówiono wtedy o nim, że stworzył chleb z powietrza.
Gdy wybuchła I wojna światowa Haber postanowił służyć swojej ojczyźnie poprzez produkowanie na potrzeby armii gazów bojowych takich jak Iperyt. Jego wiedza służyła do zabijania wrogów, a on sam czuł się dumnym patriotą. W 1918 roku mimo sprzeciwu wielu światowych naukowców został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii właśnie za swoją pracę nad syntezą amoniaku. W czasie gdy świat zbierał się po stratach spowodowanych konfliktem lat 1914-1918 Haber pracował nad kolejnym środkiem.

Miał on pomóc w pozbyciu się insektów w zbiornikach zbożowych, na polach uprawnych, w domach, a także w mundurach żołnierzy. Wraz ze swoim zespołem asystentów opracował insektycyd o nazwie "Cyklon A", który zawierał w sobie cyjano-mrówczan metylu i na dużą skalę zamawiany był przez niemiecką armię. W 1933 po dojściu nazistów do władzy w Niemczech Haber został zmuszony do ucieczki z kraju, który tak bardzo kochał ale który ze względu na jego Żydowskie pochodzenie przestał kochać jego. Poczucie żalu w wybitnym naukowcu mieszało się z ogromnym niezrozumieniem sytuacji.
W 1934 roku w hotelowym pokoju w Bazylei Fritz Haber umiera po pierwszym
zawale serca i zostaje zepchnięty na margines historii. Dziś przywracam należne mu miejsce w dyskusji na temat pobudek jakimi powinien
kierować się naukowiec. Czy rzeczony powinien kierować się jedynie chęcią poznania czy może powinien uwzględniać także kwestie moralne.
Zapraszam do obejrzenia dokumentu historycznego opowiadającego szczegółową historię Fritza Habera, którego mimo wszystkich dobrodziejstw spoza pól bitew nazywa się "ojcem gazów bojowych."

Fritz Haber -Tragedia niemieckiego Żyda, tragedia nieodwzajemnionej miłości." - w ten sposób życie
bohatera filmu określił jego przyjaciel Albert Einstein


Paweł Franciszek Jokiel

(10.10.2022)Fritz Haber bo o nim mowa, urodził się 9 grudnia 1868 roku w Breslau czyli dzisiejszym Wrocławiu. Jego życie od początku nie było łatwe, trzy tygodnie po narodzinach w wyniku komplikacji poporodowych zmarła jego matka i od tamtej pory wychowaniem późniejszego naukowca zajęły się jego ciotki. Ojciec Fritza, obwiniał go o śmierć swojej ukochanej przez co nie interesował się zbytnio losami syna. Haber już jako młodzieniec trafił do gimnazjum przy Paradiesstrasse (obecnej Worcella) jednak długo nie przyszło mu zdobywać tam wiedzy, spowodowane to było przeprowadzką ojca wraz z nową partnerką do
apartamentu przy Königsplatz (ob. pl. Jana Pawła II). Fritz przeniósł się do gimnazjum św. Elżbiety i tam po raz pierwszy w życiu usłyszał o chemii. Gdy zdał maturę postanowił
opuścić rodzinne miasto i wyjechać na studia do Berlina, w którym wybrał Instytut Fryderyka Wilhelma. Nie obyło się jednak bez sprzeczek z ojcem co do obrania dalszej życiowej drogi, Siegfired Haber ojciec Fritza chciał, żeby syn przejął rodzinny biznes handlu barwnikami jednak Fritz nawet nie myślał by porzucić karierę naukową.

HISTORIA

reklama
reklama
Obejrzyj film o Fritzu Haberze
Link do kanału  Lekcje historii na YouTube  tu kliknij


Powieść Krzysztofa Tokarza pt. „Renn Breslau miasto złota i miłości” z autografem Autora za 15.90 zł. (piętnaście złotych 90 groszy). Wysyłka Pocztą Polską GRATIS!*. Oferta ważna do 15 PAŻDZIERNIKA 2022r., lub do wyczerpania zapasów