Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
"Niemcy wrzucili rodziców do dołu z wapnem" Zginęli za pomoc Żydom


/20.11.2018/ Jasia ma siedem lat, Irka dwanaście. Uciekają z mamą. Mama ma długie, ciemne warkocze. Gienek, Józek i Piotrek widzą z podwórka, jak trzy sylwetki oddalają się. Słychać strzały. Po latach pan Józef Sowa opowiada historię pięciorga rodzeństwa - świadków brutalnego mordu.
Pan Józef Sowa jest jednym z pięciorga dzieci państwa Sowów, którzy zostali brutalnie zamordowani na oczach dzieci za udzielenie schronienia Żydom. Ta historia została opisana w książce "Teraz jesteście Niemcami". Wiele tysięcy polskich rodzin, kobiet, dzieci i starców poniosło śmierć za niesienie pomocy żydowskim sąsiadom. Robili to
reklama
kosztem własnego życia swoich bliskich. Dziś niewielu o polskich bohaterach pamięta. Pod publiczkę bardziej opłaca się mówić o negatywnych przykładach, niż o ludziach, którzy jak rodzice pana Sowy zrobili coś naprawę wielkiego. Oddali własne życie za pomoc bliźniemu, w tym wypadku Żydom.
Ponadto Niemcy rabowali polskie dzieci. Dzieci spełniające kryteria rasowe zabierano z domów, ochronek, badano pod kątem rasowym. Tym "wartościowym" - z punktu widzenia Niemców - zmieniano nazwiska i daty urodzenia. Z nową tożsamością trafiały do niemieckich rodzin. Historia pana Józefa i jego rodziny została opisana w książce "Teraz jesteście Niemcami", która niedawno się ukazała. W dniach 21-22 listopada odbędzie się międzynarodowa konferencja "Rabunek i germanizacja polskich dzieci w czasie II wojny światowej". Jej gościem będzie między innymi pan Józek Sowa, którego rodzicie i rodzeństwo zostali zamordowani przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.


Źródło: wwwfakty.interia.pl
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.