Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Niemiecki Tagesschau na swojej stronie internetowej pisze, że tymczasem Polska z zadowoleniem przyjęła plany Niemiec dotyczące przekazania Ukrainie baterii przeciwlotniczej „Patriot”. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał na Twitterze, że z zadowoleniem odnotowuje ten krok. „Ta decyzja jest zgodna z tym, co Polska zaproponowała już pod koniec listopada”. Tagesschau przypomina, że jak rząd w Warszawie sugerował wówczas, aby Niemcy przeniosły na Ukrainę kilka oferowanych Polsce systemów „Patriot”. Wywołało to poważne oburzenie w Berlinie.

Planowaną dostawa Patriotów i innego uzbrojenia przez cześć niemieckich polityków opisywana jest jako „bardzo późna”. Gdyby ten  sprzęt  został dostarczone wcześniej, zginęłoby mniej ukraińskich żołnierzy i cywilów.
Źródło: https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/reaktionen-lieferung-marder-101.html, https://www.n-tv.de/ticker/Inspekteur-der-Luftwaffe-Patriot-Abgabe-ein-dringlicher-Kraftakt-article23826457.html,

Tagesschau: Patrioty dla Ukrainy i dla Polski

(06.01.2023) Inspektor sił powietrznych Ingo Gerhartz chce przyspieszyć sprawę po decyzji o przekazaniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej „Patriot”. „Jak najszybsze przekazanie Ukrainie Patriotów wraz ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy. Zapowiedział jednoczesne rozmieszczenie w Polsce i na Słowacji. Również inna niemieckie media, jak NTV publikują oświadczenie inspektora  Luftwaffe Ingo Gerhartza. Także rzecznik niemieckiego rządu potwierdza, że patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski jak i do Ukrainy.

POLITYKA

reklama
reklama