POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
Czy Wrocław zasłużył sobie na polsko-niemiecką nagrodę?

/28.06.2012/ Wywiad z Konsulem Republiki Federalnej Niemiec dr Gottriedem Zeitz przeprowadził Krzysztof Tokarz


Czy Wrocław zasłużył sobie na polsko-niemiecką nagrodę?
Polsko-niemiecka nagroda przyznawana jest od 20 lat za szczególne zasługi na rzecz rozwoju relacji polsko-niemieckich. Jest to bardzo znaczące wyróżnienie. Tak jak powiedzieli laudatorzy w swoich przemówieniach, Wrocław jest wyjątkowy. Wrocław jest - w najlepszym tego słowa znaczeniu, w rozumieniu iście europejskim - miastem spotkań. Jest miastem dynamicznym, pełnym energii, zorientowanym na przyszłość. I zgodnie ze słowami Normana Davisa jest "kwiatem Europy". Wrocław dokonał niezwykle wiele w obszarze relacji polsko-niemieckich. Trzeba pamiętać, że historia należy do nas wszystkich. To powoduje, że jest się nie tylko świadomym historii, to sprawia też, że w tym mieście kształtuje się teraźniejszość i przyszłość. Wrocław zasłużył na to, by dostać taką nagrodę.

Lwów dla Polaków odgrywa dużą rolę. Czy "Breslau" odgrywa dla Niemców podobną rolę?
To jest dzisiaj znak wzajemnego szacunku. Dzisiaj mówi się po prostu Breslau, a Polacy mówią Wrocław. I nie jest się podejrzanym o bycie "rewizjonistą". Wcześniej tak nie było.

Polacy też nie mówią "Lwiv" tylko Lwów...
Prezydent miasta Wrocławia w swoim wystąpieniu powiedział, że kiedyś mieszkańcy Breslau jechali do Berlina, dziś mieszkańcy Berlina odwiedzają Wrocław. Wielu mieszkańców Berlina pochodziło właśnie stąd, podobnie jak wielu laureatów nagrody Nobla. Samo wręczenie nagrody w Berlinie miało miejsce w willi niegdyś należącej do mieszkańca Breslau, Augusta Borsiga.

Czy polsko-niemiecka nagroda to tylko "prestiż"? Czy przyniesie za sobą inne korzyści, takie jak np. napływ turystów, inwestorów? Czy raczej nie należy sie takich efektów spodziewać?
Ta nagroda oczywiście jest prestiżowa. Nadanie jej jest docenieniem Wrocławia. Z pewnością dzięki niej Wrocław zyska.