DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
Profesor Zygmunt Bauman na Uniwersytecie Wrocławskim


/24.06.2013/ Około stu osób,  członków i sympatyków Narodowego Odrodzenia Polski oraz kibiców Śląska zakłóciła wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Przeciwnicy wykładu Baumana opuścili mury uczelni dopiero wyrzuceni przez policję. Prezydent Dutkiewicz  krzyczał „Nie będę tolerował nacjonalistycznej hołoty w moim mieście”

Wykład prof. Zygmunta Baumana,  odbywał się  okazji 150-lecia istnienia niemieckiej socjaldemokracji. Jego organizatorami była niemiecka Fundacja im Eberta i Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a

Dutkiewicz bezskutecznie próbował uciszać przeciwników Baumana. Usłyszał: "Kogo zapraszasz Dutkiewicz, kogo zapraszasz".  Na  teren uniwersytetu weszła policja – zresztą powitana oklaskami przez publiczność. Interwencja doprowadziła do tego, że protestujący opuścili salę i wykład  mógł się rozpocząć.

Prof. Zygmunt Bauman to  filozof, socjolog. Po rozpoczęciu wojny Bauman wyjechał z rodzicami do Związku Radzieckiego, gdzie został zmobilizowany i wcielony do milicji. Służył w cieszącej się ponurą sławą formacji jaką było NKWD . Ma też na swoim koncie współpracę z Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Informacją Wojskową. Bauman w młodości zafascynowany komunizmem i socjalizmem, z czasem jednak zmienił zdanie i przeszedł na pozycje antytotalitarne. W 1968 roku opuścił Polskę.


Prof. Zygmunt Bauman podczas swojego wykładu pt. "Dylematy socjaldemokracji - od Lassalle'a do płynnej nowoczesności" wiele mówił o kryzysie, w jakim jest pogrążona socjaldemokracja. Był pytany o receptę jak sobie lewica powinna poradzić i wreszcie sięgnąć po władzę. Profesor odpowiadał, że gotowej recepty nie ma. Na zmianę sytuacji potrzeba więcej czasu. Bauman oskarżył byłego kanclerza Gerharda Schrödera,  że ten odwrócił się od tradycyjnych socjalistycznych wartości. Mówił nawet, że Gerhard Schröder swoją polityką poddał się wartościom wyznawanym przez prawicę. Bauman mówił, że dawniej wszyscy myśleli, że będzie możliwa produkcja i to bez końca. Później wszyscy myśleli, że konsumpcja będzie trwała bez końca, będzie mogła być ciągle zwiększana.  Trochę przewrotnie mówił, że teraz supermarket zapewni ludziom szczęście. A to co dawniej dawało ludziom poczucie szczęścia poszło obecnie w odstawkę. Bauman twierdził, że żyjemy w czasach kiedy to mamy najlepiej wykształcone pokolenie, ludzi pomiędzy 16 a 25 rokiem życia. Jednocześnie to pokolenie ludzi straconych, bez perspektyw na pracę i przyszłość. Jak mówił profesor dawniej pokolenia chciały osiągnąć coś więcej niż ich rodzice. Te obecne martwią się już tylko tym czy zdołają utrzymać pozycję społeczną jaką dali ich rodzice. To bardzo smutny wniosek dotyczący współczesnych nam czasów. Zapytany przez jednego z uczestników Bauman dość niejasno odpowiedział czy powinno się powrócić do Marksa i Engelsa.

W ramach obchodów 150 lecia SPD  we wrocławskim ratuszu otwarto wystawę upamiętniającą powołanie przez Ferdynanda Lassalle'a partii socjaldemokratycznej. Na fotografiach ukazano najważniejsze momenty z działalności SPD.
200112_kosz_2gif koszokazji-3-160x600 Image Banner 160 x 600
cheap calls
reklama
reklama
reklama
728x90_stat