Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Natomiast brakuje pól namiotowych i kempingów.  Przeszkodą może być brak znajomości języków obcych wśród Albańczyków. Trudno jest znaleźć kogoś kto nam pomoże udzielając odpowiedzi w języku angielskim. Na pewno trudniej o anglojęzycznego miejscowego, niż chociażby w takich krajach jak Turcja, Grecja czy Bułgaria. Ale turysta z Polski zawsze tam się porozumie, chociażby za pomocą gestów i tremując swoje interpersonalne umiejętności. Albańczycy są bardzo przyjaźni, a turysta ma tam szczególny status. W kurortach nadmorskich jest bezpiecznie. Można tam miło i ciekawie spędzić czas. Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Albanii bez wizy, jednorazowo do 30 dni. Nie pobierane są opłaty graniczne. Kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC "zieloną kartę".


W Albanii obowiązującą walutą jest LEK (ALL lub LEK). W użyciu są banknoty o nominałach: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 lek, oraz monety o nominałach: 100, 50, 20, 10 lek. Utrudnieniem może być brak możliwości realizacji płatności za pomocą kart kredytowych. W Albanii trudno o bankomat. Natomiast nie brakuje kantorów wymiany walut. Te są dostępne w każdym mieście i miasteczku. Do tego w większości sklepów przyjmowane są płatności w euro, funtach lub dolarach. Należy jednak dokonując wymiany pamiętać o tym, że  kurs jest ustalany indywidualnie. Zwykle jest niższy od oficjalnego podanego przez Bank Albanii. Kurs w kantorze jest zazwyczaj podobny lub nieco wyższy od oferowanego przez banki.   
W tym roku w wielu nadmorskich kurortach w samych Durres i jego okolicach bardzo często można było usłyszeć język polski. Sporo Polaków odkrywa uroki wypoczynku w tym kraju. Ceny w Albanii są przystępne dla polskich kieszeni, nierzadko niższe niż w Turcji i Grecji. Słoneczna pogoda, ciepła woda w morzu i całkiem dobrze zagospodarowane wybrzeże, sprawiają, że Albania w sezonie letnim jest dobrym pomysłem na spędzenie urlopu.
 


Czytaj również:

Podziemia Zamku Książ zostały udostępnione zwiedzającym, ale nie wszystkie tajemnice zostały odkryte

Fot. Komentatoreuropa.pl

Albania – coraz chętniej odwiedzana przez turystów z Polski

(10.09.2022)Albania to państwo położone w południowo - wschodniej Europie, na Bałkanach, nad Morzem Adriatyckim. Albania graniczy z Grecją, Macedonią i Czarnogórą. Jej stolica to Tirana. Najważniejsze miasta to obok stolicy również: Durres, Elbasan i Wlora.
Wyjazd do Albanii to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Albania jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Wybrzeże albańskie ma wiele wspólnego klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim, w głębi kraju dominuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w górach klimat chłodny. Najładniejszą pogodą na wybrzeżu możemy się cieszyć od połowy maja do końca września.
Albania ostatnio bardzo się turystycznie rozwinęła. Albańczycy są niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów. Wprawdzie baza turystyczna wymaga jeszcze dlaszych inwestycji, ale nie jest tak źle, że jak twierdzą niektórzy, zwłaszcza ci, którzy w Albanii byli bardzo dawno temu. W nadmorskich kurortach nie brakuje pięciogwiazdkowych hoteli, które pachną jeszcze nowością.

TURYSTYKA

reklama
reklama