Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Znowu zgrzyty w niemieckim rządzie. Tym razem przez szefa kontrwywiadu

/14.09.2018/SPD żąda od Angeli Merkel zwolnienia szefa kontrwywiadu. Broni go jednak trzeci koalicjant – bawarska CSU. Sprawa znowu powoduje poważne napięcia w rządzie Niemiec. „Dla kierownictwa naszej partii jest jasne, że Maaßen musi odejść” – napisał na Twitterze Lars Klingbeil - sekretarz generalny współrządzącej Niemcami SPD. Chodzi o Hansa-Georga Maaßena, szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, czyli cywilnego kontrwywiadu. Jego dymisji domagają się też przedstawiciele Zielonych i partii Lewica. Za szefem kontrwywiadu wstawia się jednak jego bezpośredni przełożony – minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer z CSU.
55-letni Maaßen ściągnął na siebie falę krytyki wypowiadając się na temat demonstracji i zamieszek, do których doszło na przełomie sierpnia i września w Chemnitz. W wywiadzie dla gazety „Bild” Maaßen stwierdził, że nie ma wiarygodnych informacji na temat nagonek na obcokrajowców, do których miało dochodzić w czasie demonstracji. Maaßen powątpiewał też w autentyczność nagrania wideo, na którym widać, jak grupa agresywnych demonstrantów goni mężczyznę wyglądającego na obcokrajowca. Wczoraj Maaßen musiał tłumaczyć się z tych słów przed parlamentarnymi komisjami.
reklama
Nowe zarzuty
Niemal w tym samym momencie, kiedy minister Horst Seehofer brał publicznie w obronę szefa kontrwywiadu, w mediach pojawiły się nowe zarzuty pod jego adresem. Dziennikarze telewizji ARD ustalili, że Maaßen udostępnił posłom antyimigranckiej partii AfD fragmenty nieopublikowanego jeszcze raportu kontrwywiadowczego na rok 2017. Potwierdził to jeden z posłów AfD Stephan Brandner, który powiedział, że rozmawiał z  Maaßenem o liczbach dotyczących islamskich ekstremistów czy budżetu Urzędu Ochrony Konstytucji.
Rzecznik Urzędu Ochrony Konstytucji zdecydowanie zaprzeczył doniesieniom, jakoby jego szef przekazał posłowi jakiekolwiek nieoficjalne informacje. Jak stwierdził, Maaßen regularnie spotyka się z przedstawicielami wszystkich partii, informując ich o aktualnych sprawach dotyczących bezpieczeństwa kraju.reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Zobacz także: