Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Najnowsza prognoza Komisji Europejskiej dla eurostrefy. Jest korekta

/08.05.2019/W związku ze słabszym rozwojem gospodarczym Niemiec Komisja Europejska skorygowała w dół swoje prognozy na bieżący rok.
Według ekspertów eurokomisji wzrost gospodarczy w 19 państwach unii walutowej wyniesie w 2019 r. 1,2 proc. – poinformowała Bruksela. To kolejna korekta prognozy. Ostatnio obniżono ją w lutym z 1,9 do 1,3 proc.
Przyczyną jest pogarszające się tempo wzrostu w Niemczech . W lutym ekonomiści eurokomisji zakładali, że stopa wzrostu wyniesie w RFN 1,1 proc. Teraz spodziewane jest 0,5 proc. Podobnie słaby wzrost (poniżej 1 proc.) oczekiwany jest tylko we Włoszech.
reklama

Skorygowana została także wstępna prognoza na rok 2020 z 1,6 do 1,5 proc. Obok niepewnej sytuacji w światowym handlu ważną rolę odgrywają problemy przemysłu wytwórczego szczególnie w krajach, w których ważną rolę odgrywa przemysł motoryzacyjny.
Ożywienie od 2020?
Także niemiecki rząd obniżył swoje prognozy gospodarcze. Zamiast wzrostu na poziomie 1 proc. przyrost PKB wynieść ma 0,5 proc. Na początku roku prognoza rządowa zakładała wzrost na poziomie 1,8 proc.
Komisja Europejska oczekuje jednak od 2020 roku kolejnego ożywienia gospodarczego – oświadczył wiceprzewodniczący eurokomisji Valdis Dombrovskis. Te pozytywne perspektywy mogą jednak zostać zakłócone poprzez bezumowny brexit oraz konfliktami między bankami a rządami – ostrzegł łotewski polityk.


reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.