Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Prasa o Merkel: czas przygotować godne odejście

/27.09.2018/Przegrane głosowanie w sprawie szefa klubu parlamentarnego mocno osłabiło pozycję Merkel we własnej partii. Co dalej? Gazety komentują.
Dziennik „Rheinpfalz" ocenia: „Kanclerz musi zadać sobie pytanie, jak zamierza przygotować swoją partię na czas po zakończeniu ery Merkel. To pewne, że czas ten nadejdzie w bliskiej przyszłości. I to od Merkel zależy, czy zakończy swoją epokę z podniesioną głową. Aby zapobiec wyniszczającej walce o władze Merkel na grudniowym zjeździe partii, nie powinna ponownie kandydować. W grudniu będzie też wiadomo jak duże straty poniosła chadecja w wyborach w Bawarii i Hesji i do jakiego stopnia będzie przypisywać się te rezultaty szefowej rządu. Gdyby Merkel postanowiła znowu ubiegać się o fotel szefowej partii, najważniejszą wiadomością byłaby liczba głosów przeciwko niej, a nie fakt, czy została wybrana. Merkel powinna wykorzystać szasnę, aby przygotować godne odejście".
reklama

Tygodnik „Die Zeit" z Hambrurga komentuje: „Merkel mogłaby teraz odjeść, ale – przy wszystkich niepewnych prognozach, które mamy w tych dniach – najpewniej tego nie zrobi. Ani chadecy, ani socjaldemokraci z SPD nie chcą teraz nowych wyborów. Najlepsze byłoby, gdyby SPD opuściło ten niedomagający rząd, a Merkel musiałaby działać dalej w gabinecie mniejszościowym. Byłoby to dobre dla demokracji, bo wszystkie partie musiałyby ofensywnie zabiegać o swoje interesy, a obywatele mieliby wrażenie, że politykom bardziej zależy na sprawie niż na stołkach. Ale rząd mniejszościowy też nie jest wyjściem dla Merkel. Od wtorku nie może być ona bowiem pewna nawet poparcia własnych ludzi".
Komentator gazety „General-Anzeiger" z Bonn pisze: „To nowe zamieszanie jest niewygodne dla Merkel i wymaga od niej zaangażowania, które przypuszczalnie wolałaby poświęcić sprawom merytorycznym. Merkel musi pokazać, czy chce pogodzić się z tą sytuacją. Ale kanclerz wie, że nie może tak po prostu zrezygnować. Jeśli chce utrzymać swoją partię u władzy, to rozpocznie proces uporządkowanego przekazywania kierownictwa. Ukuty przez Ralpha Brinkhausa pucz pokazuje, którędy droga".

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.