POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
Finalna_wyprzedaz_b2bBanner 120 x 600
reklama
reklama
reklama
Angela Merkel w jednej czwartej Polką?

/14.03.2013/ Dziadek kanclerz Angeli Merkel nazywał się Ludwig Kaźmierczak i pochodził z Poznania. Dopiero w 1930 roku rodzina zdecydowała się zmienić nazwisko na Kasner i tak brzmi panieńskie nazwisko szefowej niemieckiego rządu - wynika z najnowszej biografii Merkel napisanej przez dziennikarza Süddeutsche Zeitung.

Ojciec Angeli Merkel urodził się w 1926 roku jako Horst Kaźmierczak, a dziadek, Ludwig Kaźmierczak, przyszedł na świat w 1896 roku jako nieślubne dziecko Anny Kaźmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Formalnie był niemieckim obywatelem,rodzina miała polskie korzenie – podaje biograf Merkel. Jak wiemy Poznań wówczas należał do Rzeszy. Miasto powóciło do Polski dopiero po pierwszej wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego.
Jak pisze Die Welt Ludwig Kaźmierczak wybrał opcje niemiecką a konsekwencją tej decyzji było przeniesienie się do Niemiec, do Berlina. Ale wówczas pozostawił część swojej rodziny  w Poznaniu. W 1926 roku urodził się ojciec Angeli Merkel jako Horst Kaźmierczak Bardzo późno bo dopiero w 1930 r. rodzina Kazmierczaków zmieniła nazwisko.  Gdyby nie ta zmiana, Merkel nosiłaby nazwisko Kaźmierczak, a nie Angela Kasner.Dziadek Angeli Merkel pracował jako policjant w  jednej z dzielnic Berlina.  Zmarł w 1959 roku, gdy kiedy Angela miała pięć lat.

Polskie nazwisko ojca Merkel nie było powszechnie znane , tak jak i polska przeszłość przodków Angeli. Ale ona sama już w 1995 roku publicznie mówiła, że jeden z jej dziadków pochodził z Polski, a w niej samej w jednej czwartej płynie polska krew.
Według Die Welt polskie korzenie ojca Merkel przez dłuższy czas nie były upubliczniane.
Boys Spring/Summer Arrivals
Westwing_250x250_disb
reklama