Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Historia kresowego zamku Świrz
Anna Kuźma


/01.04.2019/Ten artykuł ma  za zadanie chociaż nieco przybliżyć historię pewnego zamku. Zamku, którego ostatnim właścicielem był Tadeusz Komorowski, późniejszy generał „Bór” – komendant Armii Krajowej . Dziewięć na dziesięć pytanych osób nigdy nie słyszało o kresowym zamku Świrz. Nie było o tym zbyt wiele na lekcjach historii,  ani specjalnie  tym tematem nie zajmowała się telewizja, a i gazety również nie poświęcały temu zamczysku uwagi.
Około 50 km, na południowy wschód od Lwowa, między czterotysięcznym miasteczkiem Bóbrka i siedmiotysięcznymi Przemyślanami, leży mająca obecnie niespełna tysiąc mieszkańców miejscowość Świrz.
Nad stawem oraz rzeczką o tej samej nazwie, dopływie Gniłej Lipy , a wraz z nią Dniestru, stoi dosyć potężny, zachowany w niezłym stanie kresowy zamek Świrz. Trudno o nim wiele znaleźć w większości znanych  współczesnych przewodników polskich i ukraińskich. Ale na pewno budowla jest warta uwagi i  zobaczenia.
Ze źródeł wynika, że  już 1427 roku w miejscowości Świrz  przebywał król Władysław Jagiełło , jednak nie wiadomo czy już wtedy istniała tu warownia, ponieważ pierwsza wzmianka o zamku pochodzi dopiero z 1530 roku. Po uszkodzeniach zamku w trakcie kozackiej rebelii Bohdana Chmielnickiego w 1648 roku oraz śmierci ostatniego ze
reklama
Świrskich, rotmistrza Pawła w 1649 r. w bitwie pod Zborowem, ich dobra przejął inny zasłużony ród kresowy – Cetnerów herbu Przerowa. Kasztelan halicki – do „historycznego Halicza” jest  niedaleko – Aleksander Cetner przebudował świrski zamek. Nowy właściciel rozbudował zamek do kształtu obecnego, umieszczając na wieży bramnej swój herb Przerowa  i swojej żony Hanny Zamoyskiej. W 1672 r. zamek wpadł w ręce Turków, ale już drugi raz w 1675 roku  nie udało się im go zdobyć. Na początku  XIX wieku właścicielami przestała być rodzina Cetnerów. Od tego momentu zamek często zmieniał właścicieli. W 1907 roku zamek kupiła Irena z Wolańskich Pinińska. Wyszła za generała Roberta Lamezana-Salinsa. Oboje zostali pochowani w krypcie kaplicy zamkowej w Świrzu. Podczas I wojny światowej zamek w 1914 roku został spalony. Dokonali tego wycofujący  się Rosjanie. Potem jako ruina przez wiele lat niszczał. Nie miał ani sklepień, ani dachów. Gruntowną odbudowę przeprowadził gen. Lamezan-Salins w latach 1920–1926. Córka generała Irena wyszła za mąż za Tadeusza Bór Komorowskiego. „Bór”  zamieszkał w zamku w 1930 roku. Tak więc Tadeusz Komorowski (1895-1966), późniejszy generał „Bór” – komendant Armii Krajowej i jego małżonka byli ostatnimi właścicielami zamku. Po II wojnie światowej większość Polaków – mieszkańców około dwutysięcznego Świrza, została przymusowo wysiedlona na zachód. Po 1945 roku w zamku mieściła się w szkoła traktorzystów i był również internat dla uczniów. Od 2018 roku zamkiem zarządza Centrum Kulturalne „Zamek Świrz”, które w okresie letnim udostępniło zamek dla zwiedzających. Jadąc w tamte okolice, warto odwiedzić zamek, w którym “kamienie mówią po polsku”.

Źródło: Wikipedia, www.krajoznawcy.info.pl, Obraz mKowalsky pt. „Kresowy zamek Świrz”


Obraz pt. Kresowy zamek Świrz
Wykonanie: mKowalsky
Data wykonania: 2019 rok. Obraz jest wykonany akwarelą na papierze eco.
Wymiary: -szerokość: 29,00 cm -wysokość: 21,00 cm
W 1427 roku w miejscowości Świrz przebywał król Władysław Jagiełło, jednak nie wiadomo czy już wtedy istniała tu warownia, ponieważ pierwsza wzmianka o zamku pochodzi dopiero z 1530 roku. Zamek zbudowano na planie nieregularnego czworoboku na wzgórzu wznoszącym się nad stawem. W obrębie zabudowań znajdują się dwa dziedzińce: główny o charakterze reprezentacyjnym i dziedziniec gospodarczy. Dawniej Zamek Świrz leżał na Kresach Rzeczpospolitej, obecnie na terytorium Ukrainy.
Obraz wykonany jest tylko w jednym egzemplarzu i posiada dokument poświadczający jej autentyczność.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Obraz mKowalsky pt. „Kresowy zamek Świrz”
Źródło: Fot.Wikipedia
Krzysztof Tokarz
„Renn Breslau miasto
złota i miłości“
Bonito.pl