POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
Kandydat SPD na kanclerza ma realne szanse na zwycięstwo

/12.04.2013/ Wywiad z Knutem Dethlefsenem, dyrektorem biura Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie/

Jak ocenia Pan szanse na zwycięstwo kandydata na kanclerza Peera Steinbrücka w nadchodzących wyborach?

Peer Steinbrück ma realne szanse, aby wygrać wybory federalne, które odbędą się 22 września 2013 roku, ponieważ SPD ma lepsze niż konkurenci pomysły na przyszłość Niemiec. Steinbrück byłby bardzo dobrym kanclerzem. Ze swoim doświadczeniem mógłby przyczynić się do tego, aby obecny kryzys gospodarczy i finansowy przezwyciężony został w Europie w sposób długotrwale skuteczny i w duchu socjaldemokratycznym, nie narażając przy tym pilnie potrzebnego wzrostu gospodarczego. Abstrahując od tego obecna koalicja chadeków i liberałów ma najgorszy rząd od czasów powstania RFN.

Załóżmy, że SPD wygra wybory: jakie konkretne plany ma niemiecka socjaldemokracja, aby poprawić stosunki z Polską?

Zdecydowanie ważną sprawą będzie poprawa połączeń komunikacyjnych. Dla dobrego sąsiedztwa ważne jest, aby drogi pomiędzy sąsiadami były jak najkrótsze i łatwe do pokonania. Niestety obecny rząd federalny mało się tą kwestią interesuje.
Poza tym liderzy SPD są świadomi tego, jak ważne jest przystąpienie Polski do strefy euro. Podczas mojej ostatniej wizyty w Berlinie Egon Bahr, architekt polityki wschodniej Willego Brandta, powiedział mi, że Europa nie będzie się rozwijać, dopóki Polska nie stanie się częścią strefy euro. Jestem pewny, że rząd SPD również w tym obszarze z pewnością wykazywałby większą aktywność, niż obecny.

W tym roku SPD obchodzi 150. rocznicę powstania. Czy w Polsce planowane są w związku z tym jakieś uroczystości?

Przygotowujemy właśnie wystawę objazdową nt. historii niemieckiej socjaldemokracji. Wystawa zostanie otwarta 22 czerwca w ramach dużej, otwartej dla publiczności uroczystości we Wrocławiu, w mieście, w którym urodził się założyciel Powszechnego Niemieckiego Związku Robotniczego Ferdinand Lasalle. Później będzie ją można zobaczyć również w innych miastach. O dokładnych terminach będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz na stronie Fundacji na Facebook’u.
W tym roku świętujemy nie tylko 150. rocznicę powstania SPD, ale też 120. rocznicę utworzenia Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Z tej okazji jesienią tego roku organizujemy we Wrocławiu publiczną debatę z niemieckimi i polskimi historykami nt. historycznych związków między polską i niemiecką socjaldemokracją. Chcemy szczególnie przyjrzeć się historii dolnośląskiego ruchu robotniczego.
Przygotowujemy też tłumaczenie na język polski książki o historii SPD. W języku polskim nie było dotychczas takiej partyjnej biografii SPD. Książka ta ukaże się również późną jesienią.
080611 180x150_de Image Banner 180 x 150
Logo 500x108
Halfpricesale DE 120x600
Czytaj niemiecką wersję ww. wywiadu: