Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Die Welt: Polska “koniem trojańskim” Europy?
/13.02.2019/Niemcom najwyraźniej nie podobają się zbyt bliskie relacje Polski z USA. Die Welt pisał o rzekomo „dziwnym” sojuszu pomiędzy Warszawą i Waszyngtonem wobec kwestii bliskowschodnich. Gazeta pisała, że Polska popiera stanowisko USA, a nie Berlina i Paryża- a tego by sobie życzyli Niemcy. Die Welt posuwa się nawet do nazywania Polski „koniem trojańskim” Stanów Zjednoczonych. Dziennik pisze, że obecna sytuacja przypomina tę sprzed wojny z Irakiem. Przypomnijmy, że Polska wbrew woli Paryża i Berlina stanęła wówczas po stronie USA i amerykańskiego prezydenta G. W.Buscha. Niemcy nigdy tego Warszawie – jak widać – nie zapomniały. Na zbliżającą się bliskowschodnią konferencję w stolicy Polski będzie reprezentowanych aż 50  krajów. Izrael z premierem Benjaminem Netanjahu  na czele. Ponadto przybędą przedstawiciele między innymi: Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii i Kuwejtu. Wielka Brytania podobno wysyła ministra spraw zagranicznych Jeremy'ego Hunta. Zabraknie, natomiast – czego można było się spodziewać - Rosji i Iranu. Welt pisze, że będą dominowały rozmowy na temat Iranu i jego wpływu na cały region. Ale zarówno Warszawa jak i Waszyngton chcą  uniknąć wrażenia, że będzie to anty-irański szczyt
Gospodarz bliskowschodniej konferencji, minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz, wskazywał w  rozmowie z WELT na to, że Iran nie jest tematem konferencji. "Konferencja koncentruje się na" kwestiach horyzontalnych ", czyli na
reklama

rozprzestrzenianiu broni, terroryzmie lub zagrożeniach hybrydowych, a nie na Iranie. Chodzi o stabilizację regionu, o uchodźców. "- mówił polski minister. Niemcy podważają te wyjaśnienia. Welt pisze, że jak dotąd konferencja w Warszawie nie odegrała znaczącej roli w debacie publicznej w USA. Współorganizator, minister spraw zagranicznych Mike Pompeo, już w poniedziałek (11.02.br.) rozpoczął w Budapeszcie swój pięciodniowy pobyt w Europie. Oprócz Warszawy - Pompeo przybędzie również do Bratysławy, Brukseli i Reykjaviku, podczas gdy zabraknie go na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Niemcom nie pododają się bliskie relacje USA i Polski. Zwłaszcza to, że nad Wisła ma powstać tzw. Fort Trump i to Amerykanie będą stali na straży przez ewentualną rosyjską agresją. Niemiecka gazeta pisze: czy UE jest podzielona? A może Polska nie działa nawet jako mediator  ? Jednak Welt przyznaje, że mimo wszystko wszystkie rządy UE będą reprezentowane. Temu nie da się zaprzeczyć i pomimo prób jej storpedowania konferencja się odbędzie. "Chcemy przyczynić się do tego, aby Europa i Stany Zjednoczone połączyły się i zaczęły współpracować w celu rozwiązania problemów" – mówił polski minister spraw zagranicznych cytowany przez Die Welt.


Źródło: www.welt.de
.

reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.