Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Komentarz: W Saksonii i Brandenburgii Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała najlepszy wynik w swojej historii

/02.09.2019/W Saksonii i Brandenburgii AfD osiągnęła sukces i to największy w historii istnienia tej partii. Tym samym w tych obydwu landach w ciągu zaledwie kilku lat początkowo małej partii udało się urosnąć do drugiej co do wielkości siły politycznej w krajowych parlamentach . Niektórzy próbują umniejszać sukces tym, że wbrew prognozom nie udało się  Alternatywie stać najsilniejszą partią polityczną w Saksonii.
Zapominają jednak o tym, że AfD odnosi sukcesy i to w czasach gospodarczej prosperity i ciągle jeszcze dość stabilnej sytuacji politycznej. Ale co się stanie jeżeli czasy się zmienią i Niemcy wpadną w wir globalnej recesji? Niektórzy ekonomiści wieszczą, że może niebawem recesja dotknąć również Niemcy. Błędy polityki Merkel i CDU i SPD to najważniejsze paliwo napędowe dla AfD. Porażkę w wyborach w Brandenburgii i Saksonii podniosły przede wszystkim tradycyjne partie. CDU i socjaldemokraci uzyskali w obydwu tych landach najgorszy wynik od czasu zjednoczenia Niemiec. I to jest fakt. To nie spadło jaka kara boska z nieba, lecz jest wynikiem kiepskiej polityki prowadzonej „górę”  CDU i SPD. Oznacza to również, że w  Niemczech coraz trudniej  będzie tworzyć stabilne koalicje rządowe.  Wpływowy FAZ tradycyjnie sam się pociesza i mainstreamowe środowiska pisząc: "Na końcu prawie trzy czwarte saksońskich wyborców oddało w niedzielę głosy tym partiom, które nie chcą mieć nic wspólnego z AfD żonglującą pomiędzy radykalizmem i ekstremizmem. I ponad jedna trzecia wyborców uważa, że losy
reklama

Wolnego Kraju Saksonia są u CDU w dobrych rękach”. Ta papka propagandowa w mediach głównego nurtu jest obecna od dłuższego czasu i nawet porażka wyborcza niczego komentatorów FAZ nie nauczyła. Ciągle kroczą utwardzoną ścieżką prowadzącą jednak donikąd. W końcu i sami musieli przyznać, że  „nigdy już czasy w Saksonii nie będą takie jak w ostatnich dwóch dekadach po zjednoczeniu Niemiec”. Nawet jak to będzie koalicyjny rząd z CDU – to już nie będzie tak samo jak dotychczas.  Rząd „przeciwko AfD”nie wróży jednak świetlanej przyszłości. A buńczuczne zapowiedzi niektórych niemieckich polityków i komentatorów, że  został znaleziony sposób na to, by AfD pozbawić znaczenia – okazały się pobożnymi życzeniami bez pokrycia w Realpolitik.  Ta sytuacja jest dowodem na to, że  jak bardzo Niemcy zmagają się sami z sobą. Oficjalna polityka  uchodźcza poniosła klęskę, Niemcy coraz bardziej chcą być państwem o własnej tożsamości, a nie tylko zbiorem optującym się za Unią Europejską. Żeby nie dopuścić do władzy AfD, dojdzie do skomplikowanych rozmów koalicyjnych, bo dotychczasowe sojusze rządowe  raczej nie przetrzymają. W Brandenburgii odwołany został sojusz SPD i Lewicy. Sporo teraz zależy  od Zielonych. Tylko jeśli oni zostaną przyjęci do rządzenia, będzie można uzyskać większość potrzebną dla utworzenia antyAfDowskiego rządu. W Saksonii czarno-czerwona koalicja CDU/SPD jest już najprawdopodobniej tylko historią. Aby na stołku dalej utrzymał się Kretschmer  z CDU – nie ma innego wyjścia jak rządzić z Zielonymi. Co ciekawe Brandenburgia i Saksonia mogą stać się poligonem doświadczalnym dla przyszłej koalicji federalnej. Tendencja wzrostowa AfD i Zielonych się utrzymuje, tak samo jak spadek popularności wielkich graczy jak CDU i SPD.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.