DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
X Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze

Justyna Młynarz

/21.10.2013/ 14 października 2013r, na Stadionie Miejskim we Wrocławiu odbyło się jubileuszowe  X Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze. Po raz dziesiąty partnerzy z Polski i Saksonii spotkali się tym razem aby dyskutować nt. Polsko-Saksońskiej kooperacji przedsiębiorstw jako nośnik innowacyjności i internacjonalizacji”.
Tematyka Forum została pogłębiona i wzbogacona o dwa warsztaty: Warsztat 1 - Innowacje w branży przemysłu lekkiego(w zakresie techniki samochodowo-kolejowej i innych),
Warsztat 2 – Techniki wykorzystywane w OZE i w magazynowaniu energii.
Gospodarzem X Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Forum jest organizowane we współpracy z Ministerstwem Gospodarki RP, Saksońskim Ministerstwem Gospodarki Pracy i Transportu oraz Saksońską Agencją Wspierania Gospodarki. Przy okazji Forum odbyła się również wystawa produktów oraz technologii innowacyjnych przedsiębiorstw z Dolnego Śląska i Saksonii.
reklama









Forum zostało uroczyście otwarte przez dr Jerzego Tutaja, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Svena Morloka, Saksońskiego Ministra Gospodarki, Pracy i Transportu, dr Gottfrieda Zeitza, Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu oraz Jana Szustkiewicza, Naczelnika w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Gospodarki RP, reprezentującego Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Ilonę Antoniszyn Klik.
Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń gospodarczych Dolnego Śląska, jest od 10 lat przedsięwzięciem wskazującym na duże możliwości w zakresie budowania dobrej współpracy gospodarczej Polski i Saksonii oraz na atrakcyjność gospodarczą obu krajów. Nowoczesna gospodarka otwiera przed firmami z Polski i Saksonii szerokie spektrum dla współpracy naukowo-technicznej oraz internacjonalizacji.
Celem X Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego jest budowanie pozytywnego wizerunku kooperacji i internacjonalizacji przedsiębiorstw innowacyjnych poprzez pokazanie potencjału i silnych stron takich przedsiębiorstw oraz podzielenie się dobrymi praktykami. Tegoroczne Forum stanowiło doskonałą platformę wymiany doświadczeń nt. możliwości wsparcia przedsiębiorstw innowacyjnych oraz służyło  nawiązaniu współpracy pomiędzy dolnośląskimi i saksońskimi przedsiębiorcami. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w kontekście polityki Unii Europejskiej, która skierowana będzie w najbliższym czasie, przede wszystkim na wsparcie innowacyjnych projektów. Dr Jerzy Tutaj zauważył, że jest to także polityka zgodna z zapisami dolnośląskich dokumentów programujących rozwój regionu.
- Wspólne inicjatywy wpływają pozytywnie na bilans handlowy naszych krajów. Bardzo ważna jest innowacyjność i współpraca pomiędzy sektorem nauki i biznesu. Znajduje ona odzwierciedlenie w Strategii Rozwoju Dolnego Śląska do 2020 roku – podkreślał
dr Tutaj.
W trakcie dyskusji podczas Forum rozmawiano o tym, jak przenieść dotychczasową współpracę polsko-saksońską na wyższy poziom, z uwzględnieniem czynników innowacyjności i postępu technologicznego.  Nowoczesna gospodarka otwiera przed firmami z Polski i Saksonii szerokie spektrum dla współpracy naukowo-technicznej oraz internacjonalizacji. Odnosi się to do spraw związanych z technikami wykorzystywanymi w OZE, magazynowaniu energii oraz  przemysłem lekkim, wytwarzającym np. materiały i tkaniny techniczne nowych generacji. Stworzenie trwałych transgranicznych powiązań pozwoli na wykorzystanie w optymalnym stopniu lokalnych potencjałów badawczych i produkcyjnych,  również przy wsparciu środkami unijnymi.
W tegorocznym Forum wzięło udział 190 osób.  Łącznie przez dziesięć lat w Polsko-Saksońskim Forum Gospodarczym wzięło udział prawie 1300 osób. Przy okazji Forum organizowane były misje gospodarcze dla firm polskich do Saksonii i firm saksońskich na Dolny Śląsk. W latach 2010-2012 zostały zorganizowane 3 misje do Saksonii, w których wzięło udział 86 osób oraz 1 misja na Dolny Śląsk (30 osób).
Forum skierowane było do polskich i saksońskich przedsiębiorców, liderów inicjatyw innowacyjnych, instytucji publicznych, jednostek otoczenia biznesu, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji rynku pracy, świata nauki oraz wszystkich zainteresowanych branżą przemysłu lekkiego oraz tematyką OZE.
Okrągła dziesiąta rocznica Forum to doskonała okazja do przypomnienia kilku słów o historii tego przedsięwzięcia. W 2003 r. zostało podpisane w Warszawie wspólne oświadczenie o współpracy gospodarczej między Ministrami Gospodarki Polski i Saksonii, co stworzyło formalną podstawę do kontynuacji spotkań, naprzemiennie w Polsce i Saksonii. Ideą przyświecającą organizacji tego typu spotkań przedstawicieli przemysłu, sfer gospodarczych i administracji obu krajów jest stworzenie platformy wspierającej współpracę małych i średnich przedsiębiorstw oraz pomoc w lepszym i efektywniejszym powiązaniu regionalnych możliwości i inicjatyw. Jest również próbą stworzenia transgranicznej sieci współpracy, która w optymalny sposób przyczynić się może do wykorzystania potencjału poszczególnych firm, podniesienia na wyższy poziom ich stopnia innowacyjności i tym samym konkurencyjności na rynku światowym.
Pierwsza edycja Polsko-Saksońskiego Forum Gospodarczego odbyła się w 2004 r. w Dreźnie, druga we Wrocławiu w 2005 r., podczas której zostały zaprezentowane branże: motoryzacyjna, budowy maszyn i ochrony środowiska. Od 2006 r. we współorganizację Forum włączył się Urząd Marszałkowski Województwa Dolnosląskiego. Trzecie Forum zostało zorganizowane w Lipsku i  było powiązane z targami dostawców dla przemysłu samochodowego oraz kongresem producentów samochodowych. W roku 2007 Forum odbyło się w Jeleniej Górze – Cieplicach i dotyczyło turystyki uzdrowiskowej. Rok 2008 to spotkanie w Dreźnie Hellerau - Forum poświęcona było branży budowlanej a w szczególności Infrastrukturze  i Mistrzostwom Europy 2012 oraz energetycznie efektywnemu budownictwu                i materiałom budowlanym. Szósta edycja Forum (2009r.) miała miejsce w Leśnej          i była poświęcona branży energetycznej, a przede wszystkim oszczędności energetycznej oraz Odnawialnym Źródłom Energii.  W roku 2010 VII Polsko-Saksońskie Forum Gospodarcze odbyło się przy okazji organizacji Targów Lipskich Denkmal i Międzynarodowej Giełdy Kooperacji CONTACT "Denkmal", pod hasłem „Technika ochrony środowiska i efektywność energetyczna”. W 2011 r. ósme Forum zorganizowane zostało we Wrocławiu i poświęcone było tematyce „Wykorzystania odpadów komunalnych jako odnawialnego źródła energii”. Dziewiąte Forum odbyło się w Dreźnie (2012 r.) i dotyczyło „Efektywności energetycznej w budynkach”.
reklama
reklama
reklama
Nowe Image Banner 750 x 100
Czechy 22112012 Image Banner 300 x 250
070113 Katowice Image Banner 200 x 200
self employed 2013-08-06_KG_provident_samozatrudnienie_pani_120x600 Image Banner 120 x 600