POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

Kanclerz Angela Merkel sceptycznie o Ukrainie


/29.11.2013/ Niemiecka kanclerz Angela Merkel bardzo sceptycznie wyraziła się o możliwościach ewentualnego stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską. W zasadzie Ukraina powinna była podpisać umowę stowarzyszeniową w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Na zamku książąt litewskich zebrali się wszyscy najważniejsi szefowie krajów Unii. Spotkanie miało na celu wzmocnić rangę polityki wschodniej UE.

Przed zamkiem demonstrowali Ukraińcy którzy wykrzykiwali do Janukowicza „Ukraina to Europa”. Niemcy obciążają właśnie Janukiewicza za to, że ten bojąc się gróźb płynących z Moskwy – zablokował podpisanie układu stowarzyszeniowego. Merkel wygłaszając przemówienie do uczestników szczytu powiedziała wprost, iż ona nie ma żadnej nadziei na podpisanie w tym czasie umowy z Ukrainą. Oznacza to, że przywódczyni Niemców realistycznie oceniała sytuację i nie miała złudzeń co do przyszłości Ukraińców. Na to wygląda, że Berlin powziął decyzję odnośnie polityki wobec Kijowa i to bez względu na uwolnienie z więzienia byłej ukraińskiej premier Juli Tymoszenko. Czy ta wyszłaby z więzienia czy tam pozostała - los Ukrainy i tak był przypieczętowany.  

reklama


Skoro kurs Ukrainy na Unię Europejską został zablokowany – to parafowano niejako na osłodę - odpowiednie umowy z Gruzją i Republiką Młodawską.  Ukraina jako powód zastopowania europejskiego kursu podawała brak deklaracji pomocy gospodarczej ze strony UE w obliczu rosnącej ekonomicznej presji ze strony Moskwy. Bruksela nie chce dać pieniędzy na pokrycie strat jakie Ukraina poniosłaby decydując się na popisanie umowy narażając się jednocześnie bardzo mocno Putinowi. Ukraiński przemysł z całą pewnością na początku poniosłaby ogromne straty finansowe na skutek blokady ukraińskiego eksportu do Rosji. Unia natomiast wcale nie kwapiła się aby przygotować jakiś fundusz, który w okresie przejściowym pomógł by Ukraińcom przetrwać trudny okres. Jak informowali Niemcy - Bruksela wykpiła się stosując wymówkę, że nie będzie płacić Ukraińcom za szkody wyrządzone przez Rosję.x-mass_2013 x-mas_pl_300x250 Image Banner 300 x 250
200112_koszokazji_GIF koszokazji-2-250x250 Image Banner 250 x 250