POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl

Większość Niemców opowiada się za rządami wielkiej koalicji


/25.09.2013/ Podczas gdy partiom politycznym niespieszno z odkryciem kart i ujawnieniem własnych preferencji koalicyjnych, mieszkańcy Niemiec już dziś wiedzą, czego chcą.

Jak wynika z ostatniego sondażu telewizji publicznej ARD „DeutschlandTrend Extra”, 64 procent respondentów opowiada się za rządami wielkiej koalicji z CDU/CSU i SPD.

Za konstelacją czarno-zieloną (CDU/CSU i Związek 90/Zieloni) opowiedziało się 32 procent, natomiast koalicję składającą się z SPD, Zielonych i Partii Lewicy mogłoby sobie wyobrazić 25 procent badanych.

Na pytanie jak powinna się wobec tego zachować SPD, 51 procent odpowiedziało, że powinna wejść w koalicję z chadecją. Tymczasem 39 procent chętniej widziałoby socjaldemokratów w opozycji.

reklama
Wyborcy świadomie zignorowali FDP

Niemcy nie żałują, że FDP nie weszła do Bundestagu. 60 procent badanych uważa, że bardzo dobrze, albo dobrze się stało, iż liberałowie nie przekroczyli pięcioprocentowego progu wyborczego. Odmiennego zdania było tylko 13 procent.

Teraz wszystkie oczy skierowane są na Christiana Lindnera, szefa frakcji FDP w Nadrenii Północnej-Westfalii, który chce kandydować na lidera partii po ustąpieniu Philippa Röslera. 35 procent badanych wierzy, że Lindner poradzi sobie na tym stanowisku i umiejętnie pokieruje tą partią.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/wi%C4%99kszo%C5%9B%C4%87-niemc%C3%B3w-opowiada-si%C4%99-za-rz%C4%85dami-wielkiej-koalicji/a-17113060


BTS Image Banner 300 x 250
Premium_750x200