GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
02032012 GB_domek_-640x95 Image Banner 640 x 95


Czy Polska wiele zarobi na gazie łupkowym?


/13.09.2012/Ekspert Ryszard Petru w rozmowie z Komentator Europa-Niemcy-Polska

Krzysztof Tokarz: Pan jest znanym ekspertem od spraw ekonomicznych. Pytanie jest banalne i krótkie – czy Polska rzeczywiście na tym gazie łupkowym zarobi? Czy ma szanse zyskać realne pieniądze w dość krótkiej perspektywie. Ja nie mówię o 50 latach, ale o krótkiej perspektywie.


Ryszard Petru:  Jeżeli chodzi o sam fakt posiadania złóż gazu łupkowego, na pewno zarobimy, tylko ja nie wiem kiedy.  To jest kwestia 2 elementów: kosztu wydobycia, który nie jest znany – może być bardzo wysoki, może się nie opłacać i alternatywnych cen energii. Jeżeli cena energii obok będzie wysoka, to nawet wysokie koszty wydobycia gazu mogą się opłacać. Z tego punktu widzenia, ciężko w ogóle cokolwiek powiedzieć, bo mamy zbyt mało informacji o skali naszych złóż, o koszcie wydobycia, o sposobie przesyłu. Natomiast ewidentnie po stronie rządu można zrobić kilka fundamentalnych kwestii regulacyjnych, które w bardzo istotny sposób pozwoliłyby spowodować, że ten stałby się bardziej przejrzysty, przewidywalny. I dlatego uważam, że kluczowa kwestią jest zaangażowanie kapitału zewnętrznego w inwestycje w gaz łupkowy. Natomiast dzisiaj wydaje mi się, że jest zbyt wcześnie na odpowiedź na to, czy jesteśmy w stanie zarobić na tym w krótkim okresie czasu.
KT: Drugie i ostatnie pytanie: Czy jesteśmy w stanie zaangażować swoich sąsiadów w ten projekt związany z gazem łupkowym, takich jak Niemcy i takich jak Rosja.


RP: Powiem szczerze – wydaje mi się, że to jest jednak projekt polityczny i Rosję ciężko będzie zaangażować. Niemcy prędzej. Natomiast ja bym szukał globalnych firm, które widzą możliwość zarobku i trzeba im jakby zminimalizować ryzyko prowadzenia tego biznesu.


reklama
0_procent_sprzedaz pierwsza-pozyczka-300x250 Image Banner 300 x 250