Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
W Niemczech wzrośnie płaca minimalna
/08.11.2018/ Rząd w Berlinie zatwierdził podwyższenie płacy minimalnej. Pierwsza podwyżka niebawem, bo  już w styczniu 2019 r. Jednak dla ministra niemieckiego ministra finansów to jeszcze za mało.
To już pewne. Od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie w Niemczech płaca minimalna. Stawki będą o 35 eurocentów wyższe i wyniosą 9,19 euro brutto za godzinę. Niemiecki rząd wydał już stosowne rozporządzenie. Bynajmniej nie jest to ostatnia podwyżka płacy minimalnej u zachodniego sąsiada Polski. Już zapowiedziano kolejna na styczeń 2020 roku. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 9,35 euro. Ale te podwyżki nie są zadowalające dla niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza.  W „Bildzie” socjaldemokrata zapowiedział, że będzie postulował o wiele wyższe stawki. Uważa, że dopiero co najmniej 12 euro na godzinę było by zadowalające
reklamaNiemcy wprowadziły płacę minimalną w 2015 roku. Na początku wynosiła ona 8,50 euro. Jak widać sukcesywnie podwyższają kwotę, a niewykluczone, że wzrośnie płaca minimalna do 12 euro. Nowe stawki ustalane są co dwa lata. Do końca tego roku w niektórych branżach będą obowiązywać odmienne stawki minimalne, niekiedy nawet niższe od ustawowej płacy minimalnej. Ale ten okres się kończy i już od przyszłego roku nie będzie już w Niemczech branżowych wyjątków. Ustawowa płaca minimalna obowiązuje dla wszystkich pełnoletnich pracowników, z wyjątkiem długoletnich bezrobotnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od podjęcia pracy, młodzieży uczącej się zawodu i osób na obowiązkowych praktykach lub praktykach krótszych niż trzy miesiące.  Niskie płace to często niższa jakość i motywacja do pracy. W 2017 roku stawki minimalne były wypłacane ok. 1,4 mln pracowników w Niemczech. To całkiem nie małą liczba pracowników, którzy musieli się zadowolić najniższą możliwą legalną w Niemczech stawką. Należy pamiętać, że w Niemczech czeka około 1,4 miliona wakatów. Zbyt  niska płaca nie zachęca jednak do podejmowania zajęcia.Źródło: Dw.de, dpa, Bild
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.