POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
www.1and1.pl
29022012 Image Banner 300 x 100

BMW jako donator CDU: pozostaje nieprzyjemny posmak

/16.10.2013/ Czy należałoby ustalić górną granicę dotacji na rzecz partii od osób prywatnych - zastanawia się prasa po tym, jak główni udziałowcy BMW, rodzina Quandt przekazali partii Angeli Merkel 690 tys. euro.

"Berliner Zeitung" uważa, że "Darowizna nadeszła akurat w momencie, gdy rząd Merkel blokuje bardziej surowe normy emisji spalin, niekorzystne dla niemieckiego przemysłu samochodowego. To trochę jak czarny PR. Nikt nie chce insynuować, że Angela Merkel kazała sobie zapłacić za polityczną interwencję dla dobra niemieckiej branży samochodowej. Chcemy wierzyć, że jest ona nieprzekupna. Ale możemy sobie jednak wyobrazić, że rodzina Quandt może chciała wysyłając prawie całe roczne dywidendy BMW partii kanclerz Merkel coś zakomunikować światu ".
"To, że niemieckie limuzyny za bardzo smrodzą, jest faktem" - pisze "Leipziger Volkszeitung". "Polityka zbyt długo przyglądała się temu z pobłażaniem, a niemieckie koncerny zbyt późno postawiły na przyjazne środowisku technologie. Już socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schroeder stylizował się chętnie na 'kanclerza samochodowych bossów'. Menedżerowie wiedzą, że są niezbędni dla Niemiec jako potęgi przemysłowej. I okazują wdzięczność - ale nie tam gdzie trzeba i w niewłaściwym momencie. Głupia sprawa. Teraz niektórzy mogliby pomyśleć, że w Niemczech kluczowe sprawy idą jak z płatka. Tyle, że Quandtom jest to zdaje się obojętne. Okazali swoją wdzięczność. "źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/bmw-jako-donator-cdu-pozostaje-nieprzyjemny-posmak/a-17161167


self employed 2013-08-06_KG_provident_samozatrudnienie_pani_750x100 Image Banner 750 x 100
New_1410 Image Banner 500 x 500
reklama