POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe: Merkel, Kopacz i wielki nieobecny



/28.04.2015/ 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Warszawie dalekie były od rutyny politycznej. I nie tylko księga kondolencyjna przypominała o wielkim nieobecnym.

„Bez Władysława Bartoszewskiego dzieło przyjaźni niemiecko-polskiej nie byłoby tak udane. Z najciemniejszych rozdziałów historii naszych narodów tworzył właśnie dzieło przyjaźni. Potrafił radzić sobie z problemami, które powstawały. Każde spotkanie z nim było dla mnie źródłem siły i nadziei”. Oto wpis Angeli Merkel. A na konferencji prasowej pani kanclerz dodała, że mądrość Bartoszewskiego polegała na tym, ze wiedział nie tylko, co powiedzieć, ale też czego nie powiedzieć. Zawsze słuchała jego rad i stosowała się do nich.

reklama











Łatwiej marynarzom i policjantom

Konsultacje wyglądają tak, że jest stół główny i są podstoliki. Za stołem rozmawiały szefowe rządów, przy stolikach dyskutowali ministrowie i potem składali zwięzłe relacje szefowym. Z polskiego punktu widzenia szczególnie ważna była kwestia narzucenia niemieckiej płacy minimalnej polskim firmom transportowym na obszarze RFN. Dowiedzieliśmy się jedynie, ze bez mała dzień w dzień dyskutują na ten temat kompetentni ministrowie. Skoro stosowne rozporządzenie jest wciąż jedynie zawieszone, to nasuwa się wniosek, że ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie w Brukseli. Najpewniej w maju.

Bardziej konkretni byli ministrowie – Maciej Grabowski (Środowisko) po stronie polskiej i Alexander Dobrint (Transport i infrastruktura cyfrowa) po niemieckiej. Podpisali mianowicie umowę o nowych regulacjach i współpracy na granicznych drogach wodnych i ochronie przeciwpowodziowej tamże. Ta umowa wejdzie w życie w czerwcu, a w lipcu - kolejna, wymierzona przeciw organizacjom przestępczym. To porozumienie zdecydowanie ułatwi współpracę policyjną na terytoriach obu krajów.

Słowo „bezpieczeństwo” obie panie, premier i kanclerz, połączyły w jednym zdaniu z sytuacją na południowym-wschodzie Ukrainy i kwestią zaangażowania rosyjskiego. Punkt widzenia zaprezentowały podobny: Ukraina to kraj specjalnej troski unijnej, priorytet zaś, to pomoc w reformach, głównie administracyjnej, antykorupcyjnej, prawnej. A jeśli chodzi o pomoc humanitarną, to w połowie maja wyruszy z nią pierwszy konwój polsko-niemiecki.

Normandzki tylko czworobok

zy wchodzi w rachubę powiększenie o Polskę „formatu normandzkiego” (Niemcy, Francja, Rosja, Ukraina)? Pani kanclerz odpowiedziała, że możliwa jest, jak najbardziej, współpraca z Polską, uzgadnianie stanowisk politycznych… Krótko mówiąc, normandzki czworobok nie stanie się pięciobokiem.

Na złagodzenie sankcji wobec Rosji nie zanosi się – mimo przeciwnych głosów z niektórych krajów Europy środkowo-wschodniej. Natomiast szczyt UE w lipcu rozważy możliwość zaostrzenia kursu, jeśli Rosja nie będzie wywiązywać się z zobowiązań porozumienia Mińsk 2. Dziś nie wywiązuje się.




Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/polsko-niemieckie-konsultacje-mi%C4%99dzyrz%C4%85dowe-merkel-kopacz-i-wielki-nieobecny/a-18412122


2015-04-16a 160_x_600 Image Banner 160 x 600
09-03-2015 750x200_Darmowa_Dostawa_9-13_03 Image Banner 750 x 200