GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polsko-niemiecki handel bije rekordy


/15.04.2015/ Wymiana handlowa między Polską a Niemcami ponownie wzrosła - w 2014 o ponad osiem proc. Roczne obroty osiągają rekordową sumę prawie 80 mld euro. Eksperci chcą jednak rozszerzenia współpracy gospodarczej na nowe obszary.

Według ubiegłorocznych statystyk spodziewano się blisko 6-procentowego wzrostu polskiego eksportu do Niemiec, który w rzeczywistości przebił nawet te dane, bo wyniósł on blisko 8 procent.

- Jeśli tegoroczne statystyki okażą się również ostrożne, to być może wzrost sprzedaży do Niemiec będzie jeszcze większy, niż przewidywane obecnie 9,5 proc, snuje optymistyczne scenariusze Jacek Robak, szef wydziału promocji handlu i inwestycji polskiego ministerstwa gospodarki w Berlinie (WPHI). Ale nawet, gdyby obecne tymczasowe wyliczenia miały się potwierdzić, to już teraz można mówić o pozytywnej niespodziance.

reklama


Polskie hity: gęsi i pieczarki

W ub. roku polskie firmy sprzedały według aktualnych danych do Niemiec o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Nadal są to głównie samochody i części do ich produkcji (14,2 proc.), podobnie jak maszyny, meble i inny sprzęt.

Bardzo szybko rośnie też eksport produktów rolnych i spożywczych, na co od dawna czekało polskie rolnictwo. Jak poinformował Robak na polsko-niemieckiej konferencji gospodarczej w Berlinie, Niemcy kupują rocznie 16 tys. ton polskich gęsi - to jest ponad pięć razy więcej, niż wynosi ich własna, roczna produkcja.

Także polskie pieczarki zdobywają coraz więcej rynków i są w międzyczasie czwartą pieczarkową potęgą w Europie. Hodowcy pieczarek sprzedają do Niemiec rocznie 200 tys. ton, co daje im 30 proc. udziału w niemieckim rynku. Oznacza to roczne wpływy w wyoskości 300 mln euro.

Solaris i Volkswagen

Hitem są również polskie autobusy i tramwaje poznańskiej firmy Solaris. Niedawno producent pozyskał kolejny lukratywny kontrakt na dostawę nowoczesnych trolejbusów do Berlina, teraz doszedł dalszy na dostawę tramwajów do Lipska (po Brunszwiku i Jenie już one jeżdżą). Firma, której polscy założyciele przez dłuższy czas mieszkali w Berlinie, zdobyła już 10 proc. udziału w niemieckim rynku autobusowym.

Oprócz dużych polskich inwestorów przybywa na niemieckim rynku również nowych współgraczy. Coraz więcej dobrze prosperujących polskich przedsiębiorstw kupuje upadające niemieckie firmy i wchodzi w ten sposób na tutejszy rynek. Znane są z ostatnich lat takie przypadki w branży chemicznej, informatycznej, a ostatnio sanitarnej. Obecnie mówi się o 1,2 mld euro polskich inwestycji w Niemczech.

Niemcy zainwestowali już 28 mld euro w Polsce i nadal decydują się na nowe przedsięwzięcia. Volkswagen buduje właśnie nową fabrykę we Wrześni, gdzie ma produkować do 100 tys. dostawczych pojazdów typu "Crafter" rocznie. Inwestycja oznacza 2300 nowych miejsc pracy w fabryce oraz ok. 3 tys. w okolicy.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/polsko-niemiecki-handel-bije-rekordy/a-18383881


reklama
reklama
reklama
30-03-2015c 300x600c Image Banner 300 x 600
02022015_banners 300x250 Image Banner 300 x 250
Kobieta 2015 2015-03_750x200-buty-sport-damskie Image Banner 750 x 200
02: Psy 200x200